İki Yıldız Uzayın Derinlerinde Patlama Aktivitesi Gösteriyor

AG Draconis, çok uzun vakittir izlenmiş olsada, araştırmacılar bu garip patlamanın gerisinde ne olduğundan hala emin değiller. İsminden da anlaşılabileceği üzere ikili yıldız, birbirinin etrafında dönen iki farklı yıldızın oluşturduğu bir sistem. İkili bir sistemde birbirine bağlı olan yıldızların yakınlığına ve aktivitelerine bağlı olarak yıldızlar, nefes kesici etkileşimler gösterebilirler. 

Slovakya’daki Pavol Jozef Šafárik Üniversitesi’nde astrofizikçi olan Rudolf Gàlis’in liderliğindeki bir çalışmada araştırmacılar 1932’den bu yana meydana gelen patlamaların 36’sını tanımladılar ve en az altı farklı basamaktan oluştuğunu belirttiler. Bu bilgilere karşın AG Draconis’teki istihbarat hala yabancılığını koruyor. 

Gàlis’in takımına nazaran, ikili sistemin patlama olaylarındaki parlaması son yıllarda değişti. Güya iki yıldız, onlarca yıldır gözlemlenen bir fenomeni bir anda bırakmaya karar vermiş üzere davrandı. Tarihte AG Draconis, iki farklı halde patlama gösterdi. Ekseriyetle etkin kademelerin başında ortaya çıkan soğuk olanlar ve daha sonraki kademede daha küçük olarak ortaya çıkan sıcak olanlar. 

Her halükârda bu fenomen hakkında bir şeyler farklı görünüyor. Kimi nedenlerden ötürü 2015’te AG Draconis, en son aktivitesinin başlangıcını, bilim insanlarının beklediği üzere serin patlamalarla değil, küçük sıcak patlamalarla gerçekleştirdi ve daha sonra ikili yıldız tıpkı formda 2016, 2017 ve 2018’de de bu biçimdeki sıcak patlamaları takip etti. Öteki bir deyişle AG Draconis, kimsenin anlayamadığı sebeplerle, patlama evrelerinin esaslı kalıplarını değiştirdi. 

Başa dön tuşu