IBM, Elektronik Dili Hypertaste’te Yapay Zekayı Kullanıyor

IBM, sıvılardaki lezzetleri süratle ortaya çıkarabilen bir ‘elektronik dil’ olan Hypertaste’i tanıttı. Şirket, Hypertaste oluşumunu insanlarda bulunan tat alma duyusunu taklit eden ve sıvılardaki bileşenleri elektriksel yollarla belirleyen ve tahlil eden bir aygıt olarak tanımlıyor. Bu tahlilleri daha süratli ve daha emniyetli yapmak için ise IBM, elektronik lisanlarında yapay zekâ teknolojisini kullanıyor.

Sıvıları bir laboratuvara göndererek tahlil etmek mümkün olsa da bu süreç hayli vakit ve para gerektiriyor. IBM Hypertaste ise bu yaklaşıma alternatif tahliller getirmiş durumda. IBM Hypertaste ile bir sıvının içeriğini dakikalar içerisinde akıllı bir telefondan görebilmek mümkün. Bu elektronik lisan aygıtı, bilgileri bulutta saklayabileceğiniz bir taşınabilir uygulamayla bir arada çalışıyor.

Elektronik lisan, bir sıvıda bulunan farklı kimyasallara birebir anda cevap veren ve farklı başka sensörler içeren, “kombinatoryal algılama” ismi verilen bir sistem kullanıyor. IBM’e göre yapay zekâ sayesinde tıpkı elektronik lisan aygıtının farklı işler için kullanılması mümkün hâle gelebilir.

Hypertaste; yiyecek ve içecek sanayisi, uzak alanlarda gerçekleşen çevresel çalışmalar, sıhhat ve ilaç sanayisi dâhil olmak üzere çeşitli bölümlere yararlı olduğunu kanıtlayabilir. Elektronik lisan ile taşınabilir uygulama birbiriyle kusursuz bir biçimde bağlı. Taşınabilir tabiatı sayesinde paketli içecekler için merak edilen her şey, o anda çabucak test edilebilir. Örneğin, ambalaj üzerinde gösterilen içeriklerin eserin içinde olup olmadığını, varsa hangi oranlarda olduğunu yapay zekâ takviyeli Hypertaste ile tahlil edebilirsiniz.  

Başa dön tuşu