HongMeng OS, 9 Ağustos’ta Tanıtılabilir

ABD ile Huawei ortasındaki gergin ortam, son günlerde biraz yumuşamış olsa da Huawei, kendi ekosistemini oluşturma çalışmalarını birebir süratle sürdürüyor. Huawei'nin Google'ın Android işletim sistemine alternatif oluşturma hedefiyle geliştirmeye başladığı HongMeng OS, bugüne kadar çeşitli sızıntılarla ortaya çıkmış olsa da Huawei'nin 9 Ağustos'ta düzenleyeceği geliştirici konferansı yeni işletim sisteminin resmiyet kazandığı yer olabilir.

Eğer Huawei'nin Google ile iş birliği sona ererse, milyonlarca Android geliştiricisini de kaybetmiş olacak. Bu yüzden geliştiricileri şimdiden kendi platformuna çekmeyi hedefleyen Huawei'nin bu emelle düzenleyeceği Huawei Developer Conference 2019, paylaşılan Çince posterle birlikte duyurulmuş oldu. 5G ve Objelerin İnterneti mevzularını maksat alan posterde, aktifliğin açılış sunumu, teknik tartışma forumu ve Codelabs isimli kodlama atölyeleri olmak üzere üç farklı oturumda gerçekleştirileceği açıklandı.

Etkinlik sırasında Huawei'nin yeni işletim sistemi HongMeng OS ve şirketin gelecek planları hakkında yeni bilgilerin açığa çıkması bekleniyor. HongMeng OS'in Android tabanlı olacağı açıklanırsa geliştiricileri çok fazla etkileyecek bir değişiklik yaşanmayacak lakin aksi takdirde geliştiriciler yeni bir işletim sistemine daha alışmak zorunda kalacak.

Başa dön tuşu