Güneş Sistemimizde Bir Şeyler Gizleniyor

Popüler bir hipotez, Dokuzuncu Gezegen isimli görünmeyen bir objenin yörüngeye karışabileceği tarafında. Gökbilimciler merakla bu gezegeni arıyorlar. Lakin bu yılın başlarında fizikçiler daha muhtemel olduklarını düşündükleri bir alternatif bir açıklama yaptılar. 

Büyük bir cisim yerine, yörüngesel yalpalamalara birkaç küçük neptün ötesi cisimlerin birleşik çekim kuvvetleri neden olabilir. Tanıdık geliyorsa, bunun nedeni Antranik Sefilian ve Cihad Touma’nın bu fikrin birinci düşünürleri değil ancak Touma ve Sefilian, Güneş Sistemi’ndeki öteki sekiz gezegeni göz önünde bulundurarak bu objelerin garip yörüngelerinin değerli özelliklerini açıklayan birinci şahıslardır. 

Dokuzuncu Gezegen için bir hipotez birinci kez 2016’da bir çalışmada duyuruldu. Kuiper Kuşağı’nda bir cüce gezegen üzerinde çalışan gökbilimciler, çok sayıda TNO’nun, Güneş Sistemi’nin gaz devlerinin kuvvetli çekimsel etkisinden kopuk olduklarını ve Kuiper Kemeri’nin geri kalanından farklı garip döngü yörüngelerine sahip olduklarını gözlemlediler. 

Ancak bu altı nesnenin yörüngeleri de rastgele bir ortaya toplanmış, bir şey onları bu duruma çekmiş üzere görünüyordu. Modellemeye nazaran, daha evvel görünmemiş dev bir gezegen de yapabilirdi. Şimdiye kadar bu gezegen belgisiz kaldı zira çok uzak ve nerede olduğunu bilmediğimiz karanlık bir objeyi görmek için değerli teknik maniler var. 

Araştırmacılar, bağımsız TNO’ların ayrıca Güneş Sistemi gezegenlerinin bir bilgisayar modelini ve Neptün’ün yörüngesini geçen devasa bir enkaz diski yarattılar. Sefilian, “Dokuzuncu Gezegen’i modelden çıkarırsanız ve bunun yerine geniş alana yayılmış çok sayıda küçük objeye müsaade verirseniz, bu objeler ortasındaki ortak pozisyonlar, bazı TNO’larda gördüğümüz eksantrik yörüngeleri kolay kolay hesaplayabilir.” dedi. Sefilian “Diskin ve Dokuzuncu Gezegen’in direkt gözlemsel ispatlarına sahip değiliz, bu yüzden öbür olasılıkları araştırıyoruz. Her yeni TNO’nun keşfi ile davranışlarını açıklamaya yardımcı olabilecek daha fazla delil topluyoruz” diye ekledi. 

Başa dön tuşu