Google ChatGPT’ye karşı savunmalarını çıkarmaya  başladı

Dünya üzerinde arama motoru devi olarak da gösterilen Google, ChatGPT varlığını tam olarak hissetmeye başladı. Sohbet robotu olan ChatGPT yapay zeka dayanaklı bir yazılımdır. Bu sohbet robotu kullanıcıların aradığı birçok bilgiye ulaşmasına imkân tanırken, farklı birçok yaptığı fonksiyon ile teknoloji dünyasında ses getirdiği görülüyor. Birkaç aydır teknoloji dünyasının lisanında olan bu yazılım Google harekete geçmesinde de tesirli oluyor.s New York Times’a nazaran ChatGPT sohbet robotunu Google bir tehdit olarak görüyor. Bu görüş nedeniyle birkaç haftadır yaptığı planlarını son gelişmelere nazaran değiştirdi.

Habere nazaran; Sundar Pichai kırmızı kod ilan ettiği bununla bir arada çalışmaların çok daha hızlandığı söyleniyor. Google arama motoru bu yıl içinde 20 den fazla yapay zeka alt yapılı eseri bununla birlikte sohbet robotu sergilemeye hazırlandığı bilinenler ortasında. Mayı ayı üzere kimi çalışmaların tanıtılması bekleniyor.

New York Times aracılığıyla görüntülenmiş olan slaytta; Google arama motorunun çalıştığı yapay zeka projelerinde manzara oluşturma aracı, Youtube için TikTok uygulamasına benzeri stilde yeşil ekran modu tıpkı vakitte klip özetleri için görüntü oluşturulabilecek  bir araç bulunuyor. Alışveriş Denemesi isimli bir özellik ve Pixel telefonlara yönelik duvar kağıdı koruyucusu planlar ortasında yer alıyor. Google bir de Android uygulamalarında kolaylık için yapay zeka dayanaklı araçları geliştiriciler için sunmuş oluyor.

Google, yapay zeka odak hâline getirilerek yapılan çalışmalarda, adil ve etik olduğundan emin olmak için adımlarını ona nazaran atıyor ve bu süreçte gerekli tüm onay süreçlerini hızlandırmaya çalışıyor.

Google yaptığı bu çalışmalar sonucunda ChatGPT’den korktuğu ve atağa geçtiği görülüyor. Google Sohbet robotu olarak piyasada yer edinen ChatGPT’den neden çekiniyor?

Google ChatGPT’nin teknoloji dünyasına adımı ile birlikte huzursuz bir hâle geliyor. Yaptığı çalışmalar doğrultusunda bu durum fark edilebiliyor. Bu ayın başlarında çıkan kimi haberlere nazaran, Microsoft’un ChatGPT’yi güçlü hâle getiren teknolojinin belirli kısmını Bing’e dahil etmeyi düşündüğünü göstermişti. Şirket kararları ChatGPT’yi yakın bir vakit diliminde Azure OpenAl hizmetine dâhil edeceğini duyurdu. Bu süreçle birlikte Google en son habere nazaran, 12000 kişiyi işten çıkaracağını duyurmuştu. Akabinde da Pichai şirketin misyonu ve yapılan yatırımlardan emin olduğunu belirten bir bildirisi çalışanlarına gönderdi. Ayrıyeten kullanıcılar, geliştiriciler ve işletmeler için yeni tecrübeler sunma basamağında olduklarını da belirtti.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu