Glukozaminin Kalbe de Faydalı Olduğu Ortaya Çıktı

Kemik ve eklem ağrılarının tedavisi için kullanılan pek çok ilaç var ve bu ilaçların bir kısmında da etken unsur olarak glukozamin bulunuyor. Bu kıymetli takviye hususunun bedenin başka kısımları üzerinde de tesirleri bulunuyor.

Yapılan araştırmalarda hususun kalp sıhhatine da âlâ geldiği ortaya çıktı. Hatta araştırmacılara nazaran glukozaminin kalbe olan yararı, kemiklere ve eklemlere olan yararından daha yüksek.

Salı günü yayımlanan araştırma, glukozamin alan yetişkinlerin kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskinin yüzde 15 daha az olduğunu ortaya çıkardı. Araştırma için Birleşik Krallık Biyobankası’nda bulunan 466.039 hastanın 7 yıllık devirdeki bilgileri kullanıldı.

Araştırmanın ayrıntıları ise glukozaminin kalp sıhhatine tesirlerini daha ayrıntılı olarak gösterdi. Buna nazaran bu maddeyi kullanan bireylerin kardiyovasküler hastalıklar sebebiyle vefat riski %22 daha az oluyor. Ayrıyeten bu bireylerin koroner kalp hastalıklarına yakalanma riskleri de %18 daha az. Son olarak da glukozamin kullanıcılarının kalp krizi geçirme tehlikesi %9 daha düşük olarak belirlendi.

Bunlar, araştırmacılar demografikleri belirleyip yaş, cinsiyet, ırk, sigara kullanımı, unsur kullanımı üzere etmenleri araştırmadan çıkardıktan sonra ortaya çıkan sayılar. Birtakım kümelerde bu tesirler çok daha bariz olabiliyor. Örneğin sigara kullanan bireylerin koroner rahatsızlıklara yakalanma ihtimali %37 daha düşük oluyor.

Glukozamin genel olarak iltihap aksisi özellikleri bulunan bir husus olarak göze çarpıyor. Haliyle kalp ve damar sıhhatine yararları var lakin tek iltihap aksisi husus değil. Glukozamini öne çıkaran bir öteki özelliği ise düşük karbonhidratlı diyetleri taklit edecek formda glikozu azaltıp amino asitleri arttırması olarak görülüyor.

İşin değişik yanı ise glukozaminin kemik ve eklem hastalıklarına tesirlerini inceleyen çalışmalara nazaran hastaların bir kısmının bu hususta glukozaminden hiç yarar görmemiş olması. Yani glukozamin, kalp sıhhati üzerinde kemik ve eklemlerden daha fazla olumlu tesire sahip olabilir.

Başa dön tuşu