Fiziğin Temel Konuları Simetriye Dayanıyor

Simetri denildiği vakit akıllara genelde estetik gelir. Lakin simetri konusu estetiğin ötesinde bilimle de ilgilidir. Söz manası olarak simetri; bir objenin belli bir eksene nazaran ölçü uygunluğuna, mükemmelliğe sahip olması demektir. Bu durum kimi vakit takıntılı boyutlara ulaşabilir ve bu durumun tıpta bir ismi vardır: Obsesif Kompulsif Bozukluk.

Evrenin gizemlerini çözmek için çalışan fizikçilere nazaran ise simetrinin farklı manaları da bulunuyor. Zira simetrik olan bir şey harika ve her ne kadar çevrilirse çevrilsin, bu harikalık bozulmuyor.

Fizikçiler, kainattaki maddelerin değişmez olması gerektiğine inanıyorlar. Üstelik bilim insanları, bu hususlarla ilgili kimi irtibatlar da yakalıyorlar. Bu duruma örnek vermek gerekirse, bundan neredeyse 100 yıl önce Alman matematikçi Emmy Noether'ın fiziğin temel kuralları ve kavramları ortasında keşfettiği ilişkiler üzere. Pek çoğumuzun bildiği Enerji'nin Korunumu Yasası ve Momentumun Korunumu Yasası üzere fiziğin en temel kavramları, aslında simetriden kaynaklıdır.

Fizikçiler bir biçimde simetriden faydalanarak kainatın gizemlerini çözmek için çalışmalarını sürdürüyorlar. Bilim insanlarının şimdiki hedefleri ise, simetriyi kullanarak atom altı parçacıkları anlamak. İlerleyen devirlerde fizikçilerin, yeniden simetrinin nimetlerinden faydalanarak yeni keşiflerde bulunması mümkün görünüyor.

  • Not: Obsesif Kompulsif Bozukluk, genel manasıyla takıntı hastalığı demektir. Bu hastalık yalnızca simetri hastalığıyla bağdaştırılmamalıdır.

Başa dön tuşu