Film ve Dizilerde Devrim Yaratacak Yapay Zekâ

Yapay zekâ, yavaş yavaş hayatımızda değerli bir yer edinmeye başlamış durumda. O denli ki Midjourney’den ChatGPT’ye kadar birçok farklı sistemin herkesi şaşkına uğratan şeyler yapabildiğini görebiliyoruz. Pekala yapay zekâ filmlerde nasıl kullanılabilir? 2022’de çıkan bir sinema, bunun yanıtını hayret verici bir halde veriyor.

‘Fall’, 2022 yılında gösterime giren ve Scott Mann tarafından yönetilen bir tansiyon sineması. Bu imali farklı kılan şey ise kimi sahnelerinde yapay zekânın kullanılması. Bu kullanım, yapay zekânın her bölümde olduğu üzere sinema ve dizilerde de ihtilal yaratabileceğini ortaya koyuyor.

Yapay zekâ, bir sinemada yer alan küfrü kaldırmak için kullanıldı

İki kişinin bir kuleye tırmanıp sıkıştığı sinemadaki bir sahnede, Shiloh Hunter’ın canlandırdığı karakter, bulunduğu durumdan ötürü küfür ediyor. Direktör ve sinema takımı, üretimi 13 yaş altına uygun hâle getirmek için bu küfrü değiştirmek zorunda kalmış. İşte bu durumda da Scott Mann’in tıpkı vakitte kurucuları ortasında bulunduğu Birleşik Krallık merkezli Flawless isimli şirket devreye girmiş.

Yukarıdaki görüntüden da görebileceğiniz üzere takım, sahnedeki argo kelimeyi değiştirerek onun yerine daha uygun bir kelimeyi ekliyor. Bu da Flawless’ın TrueSync isimli yazılımı ile mümkün oluyor. Sistem, yapay zekâ takviyesiyle dudak ve yüz hareketlerini değiştirerek istenen sahnenin ortaya çıkmasını ve diyalogun herkes için izlenebilir hâle gelmesini sağlıyor.

Şirketin paylaştığı görüntüden da bu sürecin nasıl işlediği görülebiliyor. Dünya çapında sineması izleyenlerin bu stil bir değişikliği fark etmemiş olması da sonucun kusursuz olduğunu ortaya koyuyor.

Teknoloji, favori oyuncunuzun kendi sesiyle her lisanda konuşmasına imkan tanıyor

Bu üslup sistemlerin, sinema ve dizilerde çığır açıcı bir gelişme olabileceğini söylemek mümkün. Birinci olarak yapay zekâ ile argo kullanımının önüne geçilebileceği ve sansürün ortadan kaldırılarak sinemaların her yaşa uygun hâle getirilebileceğini söyleyebiliriz. Lakin daha değerlisi dublaj konusu.

Bilindiği üzere dublajlı sinema izlemenin orijinaliyle aynı etkiyi yaratmadığı konusunda tartışmalar mevcut. Kimileri, dublajlarda art plan seslerinin geride kalabildiğini yahut aktörlerle uyumlu bir seslendirmenin yapılmadığını söyleyebiliyor. İşte bu yeni gelişme de yepyeni diyalogla çeviri ortasındaki farkların ortadan kalkabileceğini gösteriyor.

Yani anlayacağınız bu teknolojilerle hayatımıza girebilecek kusursuz dublajlarla bir sinema tüm dünyada birebir etkiyi yaratabilir ve aramızdaki hudutları kaldırabilir. Favori yabancı oyuncunuzun kendi sesiyle Türkçe konuştuğunu düşünün. Bu formda sinemaya olan bakış açınız büsbütün değişebilir ve muhtemelen o imal sizi klâsik dublajlı versiyonlarından çok daha derinden etkileyebilir.

Flawless AI’da sitesinde teknolojisiyle ilgili şu sözleri kullanıyor: “Nerede yaşadığınız yahut hangi lisanı konuştuğunuzun bir ehemmiyeti yok. Tüm izleyiciler artık kıssaları sinema grubunun amaçladığı üzere deneyimleyebilecek.”

Başa dön tuşu