Fetüsün Anne Karnında Kireçlenerek Taşa Dönüşmesi

Lithopedion, Latince taş ve bebek sözlerinin birleşmesinden türeyen, Türkçeye ise “taşlaşmış bebek” olarak aktarılan bir terim. 

Fetüsün 14 haftalık gelişimini tamamlaması şartıyla ortaya çıkabilen bu durum, anne adayı olan/olmayan çoğu bayanı ve onların yakınlarını ilgilendiriyor. Pekala inanması güç olan bu olay, nasıl ve ne vakit ortaya çıkabiliyor?

Her şey fetüsün vefatıyla başlıyor. 

Hamilelik esnasında anne karnında yaşamını yitiren fetüs, kimi vakit annenin sıhhatini tehdit edebilir. Annenin bu durumdan ziyan görüp görmemesi, bebeğin büyük ya da küçük oluşuyla hakikat orantılı olarak değişir. 

Büyük bir fetüs, anne karnında öldüğünde dejenere olmaya yani bozulmaya başlar. Vücudun içinde meyyit bir organizmanın bozulmaya başlaması ise çeşitli enfeksiyonlara yol açabilir. Bu sebeple fetüs, hayatını yitirdiğinde anne karnından düşük yolu ile alınmalıdır.

Ölü fetüs, annenin bedenini terk etmediğinde neler olur?

Böyle bir durumda beden, meyyit fetüsü yabancı bir nesne olarak kabul eder ve vücutta oluşturacak ziyanların önüne geçmek için bu objenin etrafını kireçle kaplar. 

Vücudun, ömrünü yitirmiş fetüsü kireçle çevrelemesi “taşlaşmış bebek” olayı olarak isimlendirilir.

Taşlaşmış bebek, bir bakıma dış gebeliğin bir öteki hali.

Dış gebelik, döllenmiş bir yumurtanın rahme giderken bir yumurta kanalına bağlanmasından kaynaklanırken; Lithopedion, döllenmiş yumurtanın, yumurta kanalına ulaşamaması ve rahmin dışında bir yumurtalığa yahut bağırsaklara yapışmasıyla meydana gelir.

Bu durum üç farklı formda ortaya çıkar lakin sadece biri gerçek Lithopedion’dur.

Esasen, anne karnındaki fetüsün kireçlenmesi gerçek taşlaşmış bebekken, kireçlenmenin hem fetüste hem de cenin zarında oluşması yahut yalnızca fetüs zarında kireçlenme oluşumu da taşlaşmış bebek zannedilebilir. 

Taşlaşmış bebeğe maruz kalan bayanların yaş ortalaması 50 iken, bu rahatsızlığa işaret eden semptomlar bazen gözlemlenebilirken bazen gözlemlenemez.

Taş bebekler, 23 ila 100 yaş ortasındaki bayanlarda, yarısından fazlasında menapozdan sonra görülmekle birlikte, 4 ila 70 yıl arasında ortalama 22 yıl anne karnındaki varlığını korur.

Sabit bir belirti göstermemekle birlikte, şimdiye kadarki hadiselerde idrar sorunları, sistemsiz ya da birdenbire adet görme, karın bölgesinde tanımlanamayan şişliklerler Lithopedion’un belirtileri ortasında.

Hiçbir belirtinin olmadığı durumlarda ise taşlaşan fetüs, anne rahminde yıllarca varlığını sürdürebilir.

Bu hadiselerden en şaşırtan olanı, 90 yaşında bir bayana ilişkin.

Tahmini olarak 70 yıl boyunca, karın boşluğunda gelişimini tamamlamış bir bebek taşıdığı tespit edilen bayan, yıllar öncesinde çeşitli gebelik hikayeleri geçirdiğini lakin hiçbirinden emin olamadığını tabir ederken, bu olaya maruz kalan 68 yaşında bir Fransız’ın ise, karnının “ömrü boyunca şiş, sert ve ağrılı” olduğundan yakındığı bilinmekte. 

Lithopedion, hayatın sonu değil.

Taşlaşmış bebek hadisesi hiçbir bayan için hayati risk taşımazken, bu durumu deneyimleyen  annelerin, ileriki yıllarda istek ettiği kadar sağlıklı çocuk dünyaya getirmesi de mümkün. 

  • Kaynaklar: Nbc News, Psychology Today, Reddit, The Sun
Başa dön tuşu