Eski NASA Astronotu: İnsanlı Mars Görevleri Aptalca Olur

Şu anda uzay çalışmalarının odak noktası ve 8 etkin uzay aracının çalışma alanı olan Mars, gelecekte insanlara konut sahipliği yapma potansiyeli sebebiyle çokça konuşuluyor. Şu an araştırma yapan araçlarsa gelecekteki beşerli Mars vazifeleri için taban oluşturmayı hedefliyor.

İnsanlı Mars misyonları için çalışmalar çoktan başlamış olsa da bu fikir herkesin ilgisini çekiyor üzere görünmüyor. BBC'yle görüşen eski NASA astronotu Bill Anders, tüm beşerli Mars misyonlarını 'saçmalık' olarak nitelendirdi.

Apollo 8'de vazife alan Bill Anders, Ay'ın yörüngesinde 20 saat geçirdikten sonra o vakit gerçekleştirilen en uzun ve en uzak uzay misyonunu tamamlamıştı. Bu da Apollo 11'in Ay'a inişi için büyük bir adım olmuştu.

Şu anda 85 yaşında olan Anders, insanları Mars'a göndermek için neredeyse hiçbir sebep olmadığını belirtti. Mars'ta düzenlenen insansız misyonları sonuna kadar desteklediğinin de altını çizen Anders, beşerli vazifeleri son derece saçma bulduğunu da ekledi. Anders, röportajında şu tabirlere yer verdi:

“Zorunlu olan şey ne? Biz niçin Mars'a gitmek zorundayız? Halkın bu kadar meraklı ya da istekli olduğunu sanmıyorum. NASA o kadar katı ki bugün Ay'a gidemez. NASA, bir iş programına dönüştü. Birçok merkez sırf meşgul olmak için çalışıyor ve çalışanların maaşının verilmesi ya da kongre üyelerinin tekrardan seçilmesi dışında halktan bir takviye göremiyorsunuz.”

BGR'nin aktardığı bilgilere nazaran NASA, yıllardır bütçe kahırları yaşıyor ve daha ilgi cazip vazifeleri için kâfi dayanağı alamıyor. Tekrar BGR'nin açıklamasına nazaran insanların daha çok ilgi göstereceği ve şaşıracağı vazifeler bu sebepten ötürü gerçekleştirilemiyor.

NASA, Avrupa ve Çin uzay ajanslarının yanı sıra SpaceX, Mars'a insan gönderme misyonları açısından farklı bir bahse odaklanmış üzere görünüyor. Uzay ajansları 'eğer' ile başlayan sorulardan çok 'ne zaman' üzere soruları kendilerine yöneltiyor. Bu da misyonların maksadını sorgulatıyor.

Başa dön tuşu