En Dayanıklı Örümcek Ağında Yeni Bir Protein Keşfedildi

İnsanlar, tarih boyunca örümceklerin ördükleri ağlardan ve bu yapıların muhteşemliğinden hep etkilenmişlerdir. Hatta bu durumun gücü o kadar fazla ki araştırmacılar, örümceklerden kıyafet üretiminde yararlanmak için bir dizi çalışmaya bile giriştiler. Örümcek ağlarının giysi sanayisinde yer alacak kadar sağlam olmadığıysa hepimizin malumu. Bu yüzden araştırmacılar, yıllar boyunca laboratuvar ortamında örümcek ağlarını güçlendirmek için çalıştılar. Bu çalışmalardan ilham alan bir takım araştırmalarını Darwin’in kabuklu örümcekleri, ağ üreten bezleri ve üretilen ağlar üzerine ağırlaştırdılar.

Darwin'in kabuğu örümcekleri, bir cins küre örümceğidir. Bu örümcekler, ağlarını bir tekerlek biçiminde oluştururlar. Küre örümcekleri, bilinen en büyük örümcek ağlarını ören örümcek çeşididir. Evvelden yapılan araştırmalar, örümceğin ağının farklı yerlerinde kullanılmak üzere 7 çeşit ipek ürettiğini göstermiştir. Dragline ismi verilen ipek cinslerinden biri, tekerleğe güç veren tekerlek teli üretiminde kullanılıyor. Dragline isimli ipek çeşidi, tıpkı vakitte bilinen en güçlü örümcek ağı. Araştırmacılar, Dragline isimli ağı güçlü olması sebebiyle yakından incelediler.

Araştırmacılar, birçok örümcek ağında bulunan MaSp1 ve MaSp2 olarak bilinen iki tıp spindroin (tekrarlayan protein tipleri) buldular lakin Darwin'in kabuklu örümceklerinden gelen ağlarda, MaSp4a ismini verdikleri öteki bir spindroine rastladılar. Bu proteinin ayrıntılı incelenmesi, daha evvel yapılan araştırmaların ekseriyetle esneklikle bağlı olduğunu ve bu proteinin yüksek ölçüde “prolin” ismi verilen amino asit içermekte olduğunu ortaya koydu. Protein, ayrıyeten MaSp1 ve MaSp2'de bulunan başka bileşenlerden daha azına sahip. Proteinin bu özelliği sayesinde çok daha güçlü yapıda olduğu söyleniyor.

Başa dön tuşu