e-Devlet Banka Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Günümüzde neredeyse herkesin en az bir banka hesabı ve bir kredi kartı var. Bu hesaplar ve kartlar üzerinden borçlanmak ise bu ekonomik sistemde almak zorunda olduğumuz bir yük. Peki yeni krediler kullanmak istiyor, güncel finans durumumuzu merak ediyor ve geleceğimiz planlamak istiyorsak internetten e-Devlet banka borcu görünür mü? Evet, e-Devlet banka borcu sorgulama işlemi ile bu mümkün.

e-Devlet banka borcu sorgulama işlemi ile Türkiye Bankalar Birliği’nde adınıza hazırlanmış olan en güncel rapora ulaşabilirsiniz. Kredi limit ve borç bilgilerinin yanı sıra geçmişte yapmış olduğunuz işlemleri de bu raporda görmeniz mümkün. Basit bir işlem ancak daha önce yapmadıysanız biraz karışık olabileceği için gelin e-Devlet banka borcu sorgulama nasıl yapılır yakından bakalım ve uygulamanız gereken adımları görelim.

e-Devlet banka borcu sorgulama nasıl yapılır? İşte adım adım yapmanız gerekenler:

  • Adım #1: Buradaki bağlantı üzerinden e-Devlet internet sitesini açın.
  • Adım #2: e-Devlet hesap bilgilerinizle giriş yapın.
  • Adım #3: Arama çubuğuna Risk Merkezi Raporu Başvurusu yazın ve arama sonuçlarından Türkiye Bankalar Birliği / Risk Merkezi Raporu Başvurusu sayfasını açın.
  • Adım #4: Yeni Başvuru, ardından Başvuru butonlarına tıklayın.
  • Adım #5: Telefonunuza şifre mesajı geldiği zaman sayfayı yenileyin ve Raporu Görüntüle butonuna tıklayın.
  • Adım #6: Açılan sayfaya telefonunuza gelen şifreyi ve güvenlik kodunu girin.
  • Adım #7: Telefonunuza gelen şifreyi yeniden girin.
  • Adım #8: Size Özel Risk Merkezi Raporu’nda bilgileriniz görebilirsiniz.

Adım #1: e-Devlet internet sitesini açın:

e-Devlet banka borcu sorgulama işleminin ilk adımı olarak mobil internet tarayıcınız ya da masaüstü internet tarayıcınız üzerinden e-Devlet internet sitesini açmalısınız. Bu işlemi iOS ya da Android işletim sistemine sahip mobil cihazlarınıza App Store ya da Google Play Store üzerinden indirebileceğiniz e-Devlet mobil uygulaması ile de yapabilirsiniz. 

Adım #2: e-Devlet hesap bilgilerinizle giriş yapın:

e-Devlet internet sitesini açtıktan sonra işlemi sürdürmek için e-Devlet hesap bilgilerinizle giriş yapmalısınız. Eğer bir e-Devlet hesabına sahip değilseniz buradaki yazımızda anlattığımız adımları uygulayarak bir hesap oluşturabilirsiniz. 

Adım #3: Arama çubuğuna Risk Merkezi Raporu Başvurusu yazın ve arama sonuçlarından Türkiye Bankalar Birliği / Risk Merkezi Raporu Başvurusu sayfasını açın:

e-Devlet platformuna hesap bilgilerinizi kullanarak giriş yaptıktan sonra e-Devlet banka borcu sorgulama işlemini yapacağınız sayfaya en kolay şekilde ulaşmak için arama çubuğuna Risk Merkezi Raporu Başvurusu yazın ve aratın. Sonuçlar arasından Türkiye Bankalar Birliği / Risk Merkezi Raporu Başvurusu seçeneğine tıklayarak sayfayı saçın.

Adım #4: Yeni Başvuru, ardından Başvuru butonlarına tıklayın:

Türkiye Bankalar Birliği / Risk Merkezi Raporu Başvurusu sayfasını açtıktan sonra karşınıza bir bilgilendirme metni çıkacak. Bu metni okuduktan sonra ekranın sağ üst köşesinde bulunan Yeni Başvuru butonuna tıklayın. Açılan yeni sayfanın altındaki Başvuru butonuna tıklayarak e-Devlet banka borcu sorgulama işlemini sürdürün.

Adım #5: Telefonunuza şifre mesajı geldiği zaman sayfayı yenileyin ve Raporu Görüntüle butonuna tıklayın:

Türkiye Bankalar Birliği / Risk Merkezi Raporu Başvurusu sayfası üzerinden gerekli başvuruyu yaptıktan sonra sistem yoğunluğuna göre değişen bir süre sonunda cep telefonunuza rapora ulaşmanız için bir şifre gönderilecek. Bu şifreyi aldıysanız raporunuz hazır demektir. Sayfayı yenileyerek ya da yukarıdaki adımları yeniden uygulayarak ilgili sayfayı açın ve Raporu Görüntüle butonuna tıklayarak işlemi sürdürün. 

Adım #6: Açılan sayfaya telefonunuza gelen şifreyi ve güvenlik kodunu girin:

Türkiye Bankalar Birliği / Risk Merkezi Raporu Başvurusu sayfasındaki Raporu Görüntüle butonuna tıkladıktan sonra sistem sizi Türkiye Bankalar Birliği’nin ilgisi sayfasına yönlendirecek. Sayfada TC kimlik numaranız ve başvuru numaranız zaten yazıyor olacak. Raporu görüntülemek için cep telefonunuzla SMS ile gelen şifreyi ve sayfada gördüğünüz güvenlik kodunu girmeniz gerekiyor. 

Adım #7: Telefonunuza gelen şifreyi yeniden girin:

e-Devlet banka borcu sorgulama işlemi sonrası aldığınız Risk Merkezi Raporu, banka hesabınız ve kredi kartı bilgileriniz hakkında detaylı bilgiler barındırdığı için şifre ile korunmaktadır. Cep telefonunuza SMS ile gelenn şifreyi yeniden girerek raporu görüntüleyebilirsiniz. 

Adım #8: Size Özel Risk Merkezi Raporu’nda bilgileriniz görebilirsiniz:

Son şifreyi de girdikten sonra Türkiye Bankalar Birliği tarafından hazırlanmış olan Risk Merkezi Raporu’nuzu dilediğiniz gibi görebilirsiniz. Bu raporda kredi limit ve borç bilgileriniz, kredi özetiniz, kredi detaylarınız, bireysel kredi başvuru bilgileriniz, ihale yasaklısı bilgileri, senet bilgileri, çek bilgileri, çek yasaklama ve kaldırı karar bilgileri yer alıyor. Raporda yer alan bilgiler, Türkiye Bankalar Birliği’ndeki en güncel bilgilerinizdir.

e-Devlet banka borcu sorgulama işlemi hakkında bilmeniz gerekenler:

Türkiye Bankalar Birliği / Risk Merkezi Raporu Başvurusu sayfası üzerinden e-Devlet banka borcu sorgulama işlemi yapmadan önce bilmeniz gereken bazı detaylar var. Bu rapordan gün içinde en fazla 1 adet, ay içinde ise en fazla 4 adet oluşturabilirsiniz. Bir takvim yılında toplam oluşturabileceğiniz rapor sayısı ise en fazla 24 adettir. 

Tahmin edebileceğiniz gibi söz konusu Risk Merkezi Raporu resmi bir belgedir ve üzerinde değişiklik yapmak suç kapsamında değerlendirilir. Bireysel kredilere ait bilgiler, raporu oluşturduğunuz güne aittir. Yabancı para birimi kullanılan borçlar ve krediler, raporun oluştuğu günden bir gün önceki günkü Merkez Bankası alış kuru üzerinden Türk lirasına çevrilerek rapora eklenir. 

Size Özel Risk Merkezi Raporu bir kez oluşturulduktan sonra yukarıdaki adımları uygulayarak tekrar tekrar görüntülenebilir. Raporu dilediğiniz cihaza indirmeniz de mümkün. Ancak unutmayın, korumalı bir döküman olduğu için her açmak istediğinizde sizden cep telefonunuza SMS ile gelen şifreyi ister. Bu nedenle söz konusu mesajı silmemeye dikkat edin.

e-Devlet banka borcu görünür mü, e-Devlet banka borcu sorgulama nasıl yapılır gibi merak edilen soruları yanıtlayarak uygulamanız gereken işlemi adım adım tüm detaylarıyla anlattık. Risk Merkezi Raporu’nda herhangi bir sorunla karşılaşıyorsanız bankanızla iletişime geçebilirsiniz. 

Başa dön tuşu