Dünyanın İlk Yapay Zeka Destekli Barı, İngiltere’de Açıldı

Yapay zeka teknolojileri her geçen gün biraz daha hayatımızın içerisine yerleşiyor. Bu defa, dünyada birinci defa yapay zeka teknolojilerine sahip olan bir bardan bahsedeceğiz. İngiltere'de “5cc Harrild & Sons” isimli bir bar, yapay zeka takviyesiyle müşterilerine daha uygun bir hizmet sunmayı amaçlıyor.

Yapay zekanın ve akıllı robotların, insanların mesleklerini ellerinden alabileceği sık sık dillendiriliyor. Fakat bu barda kullanılan sistemin emeli, barmenleri işlerinden etmek değil, tersine yardımcı olmak.

Geliştirilen yapay zeka dayanaklı sistem, sipariş veren müşterilerin yüzlerini algılayarak çalışıyor. Müşterilerin sıralarını hakikat bir halde yapıyor ve kuyruk bekleyen insanların ortasına kimsenin sızmasına imkan vermiyor. Sipariş veren müşterinin yüzünü algılayan sistem, müşterileri tek tek sıralıyor ve bu sayede barmen, hangi siparişin kime ilişkin olduğunu takip edebiliyor. Ayrıyeten, şayet bir müşterinin yüzü 18 yaşından büyük üzere görünmüyorsa bu yapay zeka, müşteriyi kimlik hazırlaması için de uyarıyor. 

Bu yapay zeka sistemini geliştiren DataSparQ'nun Genel Müdürü John Wyllie, dünyanın her yerinde sıra kuyruklarının ortasına girildiğini bildiklerini ve bu sistemin asıl hedefinin insanlara hizmet olduğunu, barmenlerin de işleri için rastgele bir riskin olmadığını açıkladı.

Geliştirici şirket ilerleyen periyotlarda bu yapay zekaya yeni özellikler ekleyerek, müşterilerin daha güzel bir hizmet almalarını sağlamak istiyor.

İşte bu yapay zeka dayanağının sunduğu hizmeti gösteren kısa bir tanıtım görüntüsü:

Başa dön tuşu