Dünyanın En Hafif Katı Maddesi: Aerojel

Her geçen gün yeni bir malzeme keşfediliyor. Bilim insanları, elimizdeki elementleri ve hususları kullanarak yeni materyaller üretiyor. Bunlardan biri olan Aerojel, %99.8 havadan oluşan, havadan sadece iki kat ağır bir unsur. Bu unsur birebir vakitte en hafif katı olarak gösteriliyor.

Aerojeller, sadece hafif bir katı unsur değil, tıpkı vakitte çok yeterli bir ısı yalıtkanı. Global aerojel pazarının 2022’de 785 milyon doların üzerine çıkması bekleniyor.

Aslında aerojeller tam olarak yeni sayılmaz. Bu unsurlar, yaklaşık 1 asırdır kullanılıyor. NASA da daha evvel Mars misyonlarında aerojel kullandı. Araştırmalar, gerecin yeni özelliklerini ortaya çıkardı. Bu materyal artık mimari ve tasarım üzere alanlarda da kullanılabiliyor. Yeniden de özellikleri tam olarak anlaşılabilmiş ve verimli olarak kullanılmaya başlamış değil.

1931 yılında, Amerikalı bilim insanları Steven Kistler ve Charles Learned ortasındaki bir sav sonucu ortaya çıkan bu materyal, o günden bu yana hayatımızda. Katı ve sıvılardan oluşan yapıda, 3 boyutlu katı yapı iskelet vazifesi görürken, içini dolduran sıvılar da esneklik sağlıyor. Kirsten, bu yapıyı kritik noktaya kadar ısıtarak sıvının yarı sıvı-yarı gaz olduğu noktayı buldu. 

Aerojeller, yumurta, lastik, nitroselüloz, silika üzere unsurlar kullanarak üretilebiliyor. Bu yapılar, epey başarılı termal yalıtım gereçleri oluşturuyor. Yapıda bulunan nano ölçekli cepler bu noktada büyük kıymet arz ediyor. Temel olarak, çok sıcak hava moleküllerinin bu yapı içinden geçmesi çok sıkıntı oluyor.

Epey transparan olan ve art planda ışık varken neredeyse görünmez hale gelen bu yapılar, hayli kırılgan olmalarına karşın pek çok kullanım alanına sahipler. Çeşitli ülkelerden araştırmacılar, muhteşem elastik ve yorgunluğa sağlam aerojeller üzerinde çalışmalar yapıyor.

Aerojellerin ileride termoelektrik özelliklerinden yararlanılan yapılar ve aygıtlar geliştirilmesine kesin gözüyle bakılıyor. Bugün bile savaş helikopterleri, şiddetli hava şartları için üretilen kıyafetler, petrol çizgisi yalıtımı üzere mevzularda aerojele güveniliyor.

Başa dön tuşu