Dünya Dışı Yaşam, Sanıldığı Kadar Yaygın Olmayabilir

California Üniversitesi’nden araştırmacılar, uzaylı ömrüne elverişli olduğu düşünülen gezegenlerin yarısından fazlasının meyyit bölgeler olduğunu ve bunun sebebinin epeyce büyük toksik gazlar olduğunu söyledi.

Yaşanabilir bölge olarak isimlendirilen gezegenler, yıldızlarına olan aralıklarına nazaran belirleniyor. Şayet ki yıldızlarına olan aralıkları sıvı suyun barınabileceği uzaklıktaysa bu gezegenin, dünya dışı yaşama elverişli olduğunu düşünülüyordu.

Ancak The Astrophysical Journal mecmuasında yayımlanan bir araştırmada, beşerler ve hayvanlar üzere canlılara konut sahipliği yapabilecek olan yaşanabilir bölgelerin yarısından fazlasının atmosferinde bulunan zehirli düzeydeki karbonmonoksit ve karbondioksit sebebiyle yaşama elverişli olmadığı hesaplandı.

Araştırmanın müelliflerinden bir tanesi olan Timothy Lyons, “Bu, Dünya’daki hayatın fizyolojik hudutlarının, cihanın rastgele bir yerindeki karmaşık yaşama kıyas olarak birinci kere alınışı. Elde ettiğimiz sonuçlara nazaran, bizimki üzere karmaşık ekosistemler, klasik olarak yaşanabilir halinde tanımlanmış bölgelerin birçoklarında yok” dedi.

Ancak bu uzaylı hayatı bulma konusunda daha isabetli atışlar yapılabileceği manasına da geliyor. Araştırmanın muharrirlerinden Christopher Reinhard “Yaptığımız keşif, bu sonsuz gezegenlerden hangisini daha ayrıntılı incelememiz gerektiğini bizlere sunuyor” diye konuştu.  

Başa dön tuşu