Dövme Şeklinde Yapay ‘Ses Telleri’ Üretildi

Ses tellerinin başına gelebilecek rastgele bir önemli yaralanma, bir kişinin konuşma yeteneklerini sonsuza kadar elinden alabilir. Bu da elbet kişinin ömründe büyük eksikliklere yol açacaktır lakin yapılan bir çalışmada bu durumun önüne geçebilecek yeni bir yol bulundu.

Çinli araştırmacılardan meydana gelen bir takım, yaralanma sebebiyle tekrar konuşamayan hastalara tekrar konuşma marifetini kazandırabilecek “yapay boğaz” geliştirdiğini duyurdu. Ayrıyeten hastalar, bu prosedürle rastgele bir ameliyata gereksinim duymayacak.

Çalışma, kısa bir mühlet evvel ACS Nano mecmuasında yayınlandı. Yayınlanan makaleye göre yapay boğazı oluşturmanın birinci adımı, polivinil alkolden yapılmış ince bir sinema katmanına lazer kazıma yoluyla grafen uygulamak.

Prosedüre nazaran Grafen kademesinden sonra birinci adımda oluşturulan esnek yapılı aygıt, yalnızca su kullanarak gönüllünün boğazının ön tarafına yerleştiriliyor. Bu usul, yapıştırılarak kullanılan süreksiz dövmelerle neredeyse tıpkı mantıkla çalışıyor. Cihaz, yetişkin bir bireyin başparmağının iki katı boyutunda.

Ekip; son olarak içerisinde bir devre kartı, bir dekoder ve birkaç elektronik kesim bulunan bir kol bandı ile boğazdaki küçük aygıtı elektrot kullanarak birbirine bağlıyor. Yapay boğaz, gönüllünün bedeninde hazır hâle getirildikten sonra, gönüllüye düşen tek vazife boğazını güya konuşuyormuş üzere hareket ettirmek. Birinci etapta hareket sırasında herhangi bir ses çıkarmayan olan aygıt, boğazda oluşan hareketliliği “Tamam” ya da “Hayır” gibi sesli sözlere dönüştürerek kişinin konuşmasını sağlayacak.

Araştırmacılara nazaran aygıtı kullanacak kişi, vakitle ve bol alıştırmayla aygıtın hangi hareketi hangi sese çevirdiğini anlayabilecek duruma gelecek. Umarız bu kadar ufak bir aygıt, yakın gelecekte birçok insanın hayatını daha uygun hâle getirmeye yardımcı olur.

Başa dön tuşu