Çocukları Hedef Alan Strep A Nedir? Belirtileri Neler?

Covid-19’un akabinde gelen salgınlar da halihazırda yorgun olan bünyemizi sarstı. Hatta bunlardan birisi yakın vakitte yaşadığımız ‘geçmeyen grip’ hastalığıydı. Biz bu türlü isimlendiriyoruz zira hastalık bir türlü geçmiyor, insanları yaklaşık 2 ay yatak döşek hasta ediyordu. Uzmanlar Covid-19 sonrası pek çok virüs hadisesinde artış yaşandığını doğruladı. Bugün bahsedeceğimiz virüs de bunlardan biri. Lakin ‘grip’ten çok daha vahim. Zira çocukları bile hayattan koparabiliyor…

Spektrokok’u hiç duymuş muydunuz? Strep A bir bakteri tipi, yani bir virüs değil. Biliyorsunuz ki virüsler, canlı organizmalar değildir ve sadece enfekte ettikleri hücrelerin içinde büyüyüp çoğalabilirler. Lakin bakteriler kendi kendine büyüyen, çoğalan ‘canlı’ organizmalardır. Bu sebeple bakteri kaynaklı bir salgının sebep olabilecekleri fecî olabilir.

Nitekim bakteri, tüm dünyaya yayılmaya devam ediyor ve maalesef Aras da bu bakteri nedeniyle hayatını kaybetti.

  • Aras Sönmez.

İngiltere’de son 3 ayda 30 çocuk söz konusu bakteri nedeniyle hayatını kaybetti. Ancak gün geçtikçe tüm dünyada sayılar artmaya devam ediyor. Geçtiğimiz gün Ekşi Sözlük’te bir anne, birinci kere bir başlık açtığını söyledi ve oğlu Aras’ın yalnızca kısa bir müddet çaba edebildiği hastalığı anlattı. Aras şu anda hayatta değil ama ailesi insanları bilinçlendirmek için seslerini duyurmaya çalışıyor. 

Biz de Aras’ın annesi Derya Sönmez ile bağlantıya geçtik ve bu içeriği yapmak için kendisinden müsaade aldık. Diliyoruz ki kendisinin yazdıkları ve anlattıkları insanların bilinçlenmesine yardımcı olabilir.

Derya Sönmez’in anlattıklarını bir ‘ders’ olarak almalıyız.

Doktorlar, belirtileri menenjit yahut faranjite benzetebiliyor.

Hastalık kendisini her vakit tıpkı biçimde belirli etmiyor. Zira farklı hastalıklara da sebep olabiliyor.

Hassas görsel.
  • Boğazda sebep olduğu enfeksiyon.

Strep A olarak da bilinen bakteri, yaygın olarak boğaz ağrısı, yüksek ateş ve ciltteki kızarıklıklarla tesirini gösteriyor. Bu belirtilere vakit zaman morarma, boğaz yolunda iltihaplanma, halsizlik ve kas ağrısı üzere semptomlar da eklenebiliyor. Strep A’yı bu kadar korkutucu yapan etkenlerden biri de farklı hastalıklara sebep olabiliyor olması.

Hassas görsel.

Bunların başında da kızıl hastalığı, impetigo (ciltte kabarcık ve kızarıklıklara sebep olan bir enfeksiyon) ve selülit üzere cilt hastalıkları geliyor. Ender olarak ise nekrotizan fasiit (cilt altında ilerleyen derin doku enfeksiyonu) ve toksik şok sendromuna (ölüme kadar gidebilen, deride döküntü, soyulma, ishal üzere belirtileri olan bir hastalık) sebep olabilir.  

Belirtileri fark ettiğimizde ne yapmamız gerekiyor? 

Hassas görsel.
  • Strep A bakteriyel enfeksiyonunun neden olduğu kızarıklıklar.

Bakteri 18 yaş altı bireylerde çok daha sık rastlanıyor ve ölümcül sonuçlar doğurabiliyor. Bu sebeple çocuğunuzda yahut kendinizde belirtilerden rastgele birisine rastlamanız durumunda bir an evvel doktora gitmenizi tavsiye ederiz. Çünkü bakteri bedene girdikten sonra çok süratli bir biçimde yayılıyor ve organların iflas etmesine sebep olabiliyor.  

Tedavisi var lakin bakteri size bunun için vakit vermeyebilir. 

İlk belirtiler sonrası hastalığın tespitinin ardından bir an evvel tedaviye başlanması gerekiyor. Hastalığın bir aşısı yok, sırf antibiyotikle tedavi edilebiliyor. Fakat biraz evvel de bahsettiğimiz üzere bakteri bedende çok süratli ilerlediği için hastalığın erken tespiti epey kıymetli. Geç kalınması durumunda iç organlarda kalıcı hasar, şuur kaybı ve mevt gerçekleşebilir.  

Hastalığın bulaşıcılık oranı ise çok yüksek.

  • Strep A’nın mikroskop altındaki manzarası.

Bakteri öksürme, hapşırma ve yakın temas yoluyla bulaşabilir. Bununla birlikte bedeninizdeki rastgele bir açık yara da bakterinin bedeninize girmesine sebep olabilir. 

Peki ne oldu da Strep A hadiseleri artmaya başladı? 

İçeriğimizin başında ‘geçmeyen grip’ten bahsetmiştik. Bu yıl çok daha fazla insanın grip olmasının ve daha geç güzelleşmesinin sebebi Covid-19 olarak görülüyor. Pek çoğumuz Covid-19’un başladığı günden bu yana kalabalık ortamlara girmiyor, mümkün olduğunca başka insanlardan izole bir hayat sürüyorduk. 

Covid-19’un tesirlerinin azalmasının akabinde da virüsler için bedenimiz kolay bir maksat haline geldi. Hasebiyle da yakalandığımız hastalıkları daha ağır yaşıyor ve daha geç atlatıyoruz. Geçtiğimiz günlerde BMJ’de yayınlanan bir araştırma da pek çok hastalıkta hadise sayılarının Covid-19 sonrası artışa geçtiğini gözler önüne seriyor. 

Uzmanlara nazaran hadise sayılarındaki bu artışın sebebi Strep A bakterisinin yeni bir formu da olabilir. Fakat bununla ilgili şimdi net bir delil yok. İçinde bulunduğumuz kurallar bizi, virüs ve bakterilere karşı çok daha dikkatli olmaya itiyor. Bu sebeple bedeninizi daha çok dinlemenizi, yaşadığınız ‘küçük’ üzere görünen rahatsızlıkları hafife almamanızı öneriyoruz. 

  • Kaynaklar: BMJ, Memorial, Health
Başa dön tuşu