Çin, Radar Sistemlerini Kandırmak İçin Çalışıyor

Gizli uçaklar, radar sinyallerini saptırmak için gövde hallerinin özel geometrisini kullanıyor, lakin bunlar uçağın aerodinamik performansında problemler ortaya çıkarıyor. Bu uçaklar ayrıyeten radara yakalanmayan boyalarla boyanıyor ancak bu boyalar da hem kıymetli hem de kullanım mühletleri öbür boyalara nazaran çok daha kısa.

Güney Çin Sabah Postası’nın haberine nazaran Çinli bilim adamları, savaş uçağını radar saptamalarına karşı daha az açık hale getirmek için saklı bir gereç çeşidi geliştirdiler. Elektromanyetik dalgalar, mikroskobik derecede küçük lekelerle kaplı metal bir yüzeye temas ettiğinde radarlar sinyal veriyor ve uçak tespit ediliyor; fakat görünüşe nazaran Çin bunun önüne geçmiş. Geçtiğimiz günlerde yeni casus hava aracını da tanıtan Çin, casusluk konusunda hayli ısrarlı görünüyor.

Çinli geliştiriciler, yeni teknolojiyi Güneybatı Çin'in Sichuan eyaletindeki Chengdu'da bir J-20 hayalet uçağı üzerinde denedi.

Test sonuçlarına nazaran yeni teknoloji ile donatılmış hayalet uçak, 10 ila 30 dB ortasında bir radar sinyalini kesmeyi başardı.

Şangay Fudan Üniversitesi akademisyenlerinden biri, bu teknolojinin inanılmaz olduğunu ve günümüz radar sistemlerinin hiçbirinde bu kadar gelişmiş bir teknoloji kullanılmadığını belirtti. Bu teknolojiyle donatılmış rastgele bir savaş uçağının ya da savaş gemisinin şu anda çalışmakta olan tüm askeri radar sistemlerini “kandırabileceğini” argüman etti.

Başa dön tuşu