ChatGPT, Microsoft’un Bulut Hizmetlerine Ekleniyor!

Yayınladıkları devir infial yaratan ve o günden bu yana internet dünyasını sessizce ele geçirmeye başlayan DALL-E 2 ve ChatGPT‘nin geliştiricisi OpenAI, 2019 yılında Microsoft’tan 1 milyar dolarlık yatırım almıştı. Şirket, o günden bu yana geliştirdiği yazılımları Microsoft’a da sunuyordu.

Microsoft, OpenAI’ın eserlerini kendi bulut hizmeti Azure’a da entegre etmiş ve yeni bir eser gamı da oluşturmuştu. Şirket, bugüne kadar kendi bünyesinde ve özel müşterilerine açtığı bu hizmetini bugün herkese açtığını açıkladı. Ayrıyeten bir sürpriz daha duyuruldu.

Sürprizden başlayalım: ChatGPT, Microsoft’un bulut hizmetinin bir modülü oluyor!

Microsoft, herkesin kullanımına açılan Azure OpenAI Hizmeti’ne çok yakında ChatGPT’nin de ekleneceğini açıkladı. Üstelik ChatGPT, şu anda herkese açık sürümüyle değil, daha gelişmiş versiyonu olacak 3.5 sürümüyle hizmete sunulacak.

ChatGPT entegrasyonu için şimdi kesin tarih verilmedi. Microsoft, sadece ‘yakında’ açıklamasında bulundu.

Peki, herkesin kullanımına açılan Azure OpenAI Hizmeti ne işe yarıyor?

Microsoft Azure OpenAI Hizmeti, birinci etapta Microsoft’un yeni eserlerinde kullanılmıştı. Örneğin GitHub’ın yazılımcıların yeni dostuna dönüşen yardımcısı Copilot, OpenAI’ın geliştirdiği Codex modeli ile mümkün olmuştu.

Azure OpenAI, halka açılmasıyla birlikte geliştiriciler ve şirketler için de yapay zekâ dayanaklı tahlillerin geliştirilmesine ve kullanılmasına yol açacak. Büyüklü küçüklü her tertip, Azure OpenAI ile müşteri dayanağı, özelleştirme, bilgi yığınına dair gelişmiş tahlil, data çıkarımı ve sınıflandırma üzere pek çok süreci yapay zekâ yardımıyla kısa müddette ve uğraşsız olarak yapabilecek.

Bildiğiniz üzere ChatGPT, yetenekleriyle pek çoğumuzu kendine hayran bıraksa da temelde daha evvel pek çok farklı yerde gördüğümüz sohbet botlarının gelişmiş bir versiyonu. Azure Open AI entegrasyonu, Microsoft müşterilerinin hizmetlerini ChatGPT ile geliştirmesini mümkün kılacak.

Başa dön tuşu