CERN Deneyi Karanlık Foton Parçacıklarının Gizemini Çözüyor

Karanlık unsur, bilim insanlarının şu ana kadar çözemedikleri en büyük gizemlerden biri olmaya devam ediyor. Karanlık hususun olağan hususa kıyasla uzaydaki tüm unsurun yüzde 85'ini oluşturduğuna inanılıyor. Lakin karanlık unsur, elektromanyetik kuvvetle etkileşime girmiyor, yani ışık yaymıyor veya ışığı yansıtmıyor. Bu, karanlık unsurun tespitini inanılmaz derecede şiddetli bir durum haline getiriyor fakat CERN’deki bilim insanları bunu çözmenin peşinde.

Compact Muon Solenoid (CMS), dünyanın en büyük parçacık hızlandırıcısı olan CERN’in Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’ndaki (LHC) dört ana parçacık dedektöründen biri. CMS’nin yanı sıra ATLAS dedektörü, 2012 yılında Higgs Bozonu (evrende ortaya çıkan uyarılmalar sonucunda kimi parçacıkların tek bir yerde kümelenmiş hali) partikülünün varlığını doğruladı. CMS, karanlık fotonlar olarak bilinen varsayımsal parçacıklar aracılığıyla karanlık unsura odaklanmak için çalışıyor. Araştırma, karanlık hususun karanlık fotonlar olarak bilinen bir aracı vasıtasıyla öteki parçacıklarla etkileşime girdiği fikrine dayanıyor.

Düzenli fotonlar, yaygın olarak kabul edilen parçacık fiziğinin Standart Modelinde başka tüm parçacıklarla etkileşime girer. Bunun gerçek olması takdirde karanlık foton, Higgs Bozonu'nu kapsayan Standart Model parçacıklarıyla zayıf bir biçimde etkileşime girebilmelidir. CMS, bu teoriye Meksika'nın Puebla kentindeki Büyük Hadron Çarpıştırıcısı Fiziği Konferansı'nda değindi. Bilim insanları, 2015 ve 2018 yılları ortasında toplanan bilgi setlerini sundu. Parçacık çarpışmalarının milyarlara eşit olduğu söylendi.

CMS takımının bir açıklaması şu halde:

“Karanlık unsur çalışması, CMS deneyindeki temel araştırma bahislerinden biridir. Standart parçacık fiziği modeli, temel parçacıkların davranışını etkileyici bir doğrulukla açıklıyor, lakin karanlık hususa teşkil edecek hiçbir açıklama ya da muhtemel parçacık sağlamıyor. Birçok astronomik ölçüm, karanlık unsurun gözlemlenebilir cihandaki kütlenin yüzde 80'inden fazlasını oluşturduğunu gösteriyor. Fizikçiler, karanlık husus hakkında çok az şey biliyorlar, zira sıradan unsur ile çok derecede zayıf etkileşimi bulunuyor.”

LHC'deki '10 katrilyon' parçacık çarpışmalarının akabinde, CMS şu ana kadar karanlık fotonların delilini bulamadı. Fakat bu, karanlık husus arayışının sona ermesi manasına gelmiyor. CERN fizikçileri, hususla ilgili olarak şöyle diyor: “Sonuçlar bir sinyalin görülme mümkünlüğü üzerine üst hudutlar olarak yorumlanır; bu da karanlık unsur senaryolarına hala müsaade verilen hudutlara çevrilebilir.”

Başa dön tuşu