Buzullar, Tahmin Edilenden 100 Kat Hızlı Eriyor Olabilir

Alaska’da su altında bulunan bir buzul, daha evvel iddia edilenden 100 kat daha süratli eriyor. Bu durumun sebebi olarak ise ortam erimesinin tesirlerinin göz gerisi edilmiş olması gösterilyor. 

Şu anda kullanılan metotlar ekseriyetle boşalma-temelli olan erimelere odaklanıyor. Bu sistem, buzul yüzeyinde lokal olarak erime olması durumu olarak özetlenebilir. Araştırmacılar, yeni sonar teknikleri kullanarak yaptıkları incelemede suyun altındaki erimeyi de tam olarak gözlemleyebildiler. 

Araştırmayı, Oregon Üniversitesi’nden Okyanusbilimci Dave Sutherland ve grubu gerçekleştirdi. Buzulun suya batmış olan kısmını gözlemleyebilmek için grup çoklu sonar ışını kullanan bir tarama sistemi kullandı. Sistem, tıpkı bölgeyi Ağustos 2016 ile Mayıs 2017 ortasında altı kere taradı. 

Araştırmacılar bu süreçte ayrıyeten denizin tuzluluk oranını, yüksekliğini ve buzuldan gelen akıntıyı da denetim ettiler. Böylelikle ne kadar erime olduğunu hesaplayabilmelerini sağlayacak bilgiler topladılar. Bu dataları inceleyen araştırmacılardan Rebecca Jackson, evvelki teorilerde kestirim edilenden 100 kat daha süratli bir erime durumunun kelam konusu olduğunu söyledi. 

Sonar tekniklerin kullanılmasıyla bir arada dikey pozisyonlu olan buzulların incelenmesi ve buzulların sonlarının belirlenmesi daha kolay hale geliyor. Böylelikle araştırmacıların ellerine kazma kürek alıp buzulların okyanusla buluştuğu noktaya varana kadar kazmalarına gerek kalmıyor. 

Araştırmacılar ayrıyeten bu çalışmalar sayesinde, buzul erimeleri konusunda gerçek kabul edilen teorileri birinci kez alanda yapılan çalışmalar ile test edilmiş oldu. İncelenen buzul, okyanusların bir ya da iki derece ısınmasına buzulların nasıl reaksiyon verdiğini görmek açısından kıymetli oldu. 

Araştırmacılar, teoriler ile gerçek sonuçlar ortasındaki farkın temel nedeni olarak erime çeşitlerinden birinin gözardı edilmesini gösteriyor. Olağanda 10 ila 100 kat daha az tesiri olduğu düşünülen ve bu yüzden ihmal edilen ortam erimesi, buzulun tamamını etkilediği için bu türlü büyük bir farka sebep oluyor. 

Batı Antarktika buzullarının büsbütün erimesi halinde su düzeyinin üç metreye kadar yükselebileceği kabul ediliyor. Bu da Shanghai, Londra, Florida, İstanbul üzere kentlerin risk altında olması manasına geliyor. 

Profesör Jackson, sonar tabanlı ölçüm sistemlerinin öteki buzulların incelenmesi ve daha net sonuçlar elde edilmesi için kullanılması konusunda ısrarlı. Deniz düzeyindeki artışın buzullarda gizli buz ölçüsüne bağlı olduğunu belirten araştırmacı, daha gelişmiş çalışmalar yapılması gerektiğini söylüyor. 

Araştırmanın sonuçları, Science mecmuasında yayımlandı. 

Başa dön tuşu