Büyük Deniz Canlılarında %88’lik Bir Düşüş Gözlemlendi

Göller ve ırmaklar, Dünya'nın yüzeyinin sadece %1'lik bir kısmını kaplasa da omurgalı canlıların üçte birine mesken sahipliği yapıyor. Birebir vakitte tatlı su canlı türleri de önemli manada tehlike altında. Leibniz Tatlı Su Ekolojisi Enstitüsü'ndeki bilim insanları, büyük deniz canlılarındaki azalmayı gözlemledi. 1970'ten 2012 yılına kadar büyük deniz canlılarındaki azalmanın %88 oranında olduğu gözlemlendi.

Tatlı su faunası; yunuslar, timsahlar, büyük kaplumbağalar, kunduzlar ve mersin balıkları üzere 30 kilonun üstündeki canlıları kapsıyor. Bilim insanları, dünya üzerindeki 126 tatlı su faunası cinsini inceleyerek uzun bir müddet birikmiş bilgiler aracılığıyla bu datalara ulaştı.

Araştırmanın başyazarlarından Sonja Jahnig, “Araştırmanın sonuçları son derece önemli ve bilim insanlarının dehşetlerini da doğrular nitelikte” açıklamasında bulundu. 1970 yılından 2012 yılına kadar global tatlı su canlılarının popülasyonunda %88'lik bir düşüş yaşandı. Mersin balıkları, somon cinsleri ve devasa kedi balıklarının türlerindeyse %94'lük bir düşüş gözlemlendi.

Nehirlerin ve göllerin berbata kullanımı, büyük deniz canlılarının sayısındaki azalmanın birincil nedeni olarak gösteriliyor. Bunun yanı sıra etleri, derileri ve yumurtaları sebebiyle bilinçsiz bir biçimde avlanan canlıların üremeleri de tehlike altına giriyor. Tüm bunların yanı sıra barajlar da bu çeşitlerin devamlılığını büyük bir oranda riske atıyor.

Tür odaklı muhafaza çalışmaları sonucunda 13 adet büyük deniz canlısının tipinin devamlılığı ABD içerisinde korunmuş durumda. Asya ve Avrupa'da da buna benzeri çalışmalar devam ediyor. Örneğin Orcaella Brevirostris isimli bir yunus çeşidinin sayısı, 20 yılın akabinde birinci sefer artış gösterdi.

Büyük deniz canlılarının tipleri önemli formda tehlike altında olsa da mevcut muhafaza hareketleri hâlâ ziyadesiyle yetersiz durumda. Çeşidi tehlike altında olan deniz canlıları listesiyse dünya üzerindeki tüm cinslerin yarısını içerisinde barındırıyor. Bu da büyük deniz canlıları konusunda önemli bir müdafaanın başlatılmasının gerekliliğini bizlere gösteriyor. Bu müdafaaların başlatılmaması durumundaysa büyük deniz canlılarının tamamının dünya üzerinden yok olması kelam konusu olabilir.

Başa dön tuşu