Bu Haftaki Güneş Tutulmasında Çekilen En İyi 5 Fotoğraf

Güney Amerika'da salı gününün öğle saatlerinde gözlemlenebilen güneş tutulması, milyonlarca kişi tarafından izlendi. Times of Chile'ın haberine nazaran güneş tutulması, içerisinde Queen'in (aynı vakitte astrofizikçi olan) gitaristi Brian May, Microsoft'un kurucusu Bill Gates, eski ABD lideri Bill Clinton ve Virgin Galactic kurucusu Richard Branson üzere bireyleri de olayın gözlemlenebildiği alanlara yönlendirdi.

Güney Avrupa Müşahede Evi'nin (ESO) Şili'deki sözcüsü Claudio Melo, “Astronomi ve Şili'nin gökyüzü tüm dünyaya gösterilecek. Bu tabiat olayı Şili'nin yanı sıra kuzeyden de insanların gelmesini sağlıyor” şeklinde bir açıklamada bulundu.

Büyüleyici tabiat olayını izleyenlerden kimileri, bu anı ölümsüzleştirmek için fotoğraflar da çekti. Toplumsal medya üzerinden tutulma boyunca onlarca fotoğraf paylaşılmış olsa da en tesirli olanları sizler için derledik.

Güneş tutulmaları yıl içerisinde birden çok defa gerçekleşse de tam güneş tutulmalarının bu kadar sık olmadığını belirtmekte yarar var. Bir sonraki tam güneş tutulmasının 2020 yılının aralık ayında, yeniden Şili ve Arjantin bölgesinde gözlemleneceği belirtiliyor.

Bu hafta gerçekleşen güneş tutulmasından en çarpıcı kareler:

Başa dön tuşu