Bitcoin için kritik gün! “ABD Enflasyon Verisi” bugün açıklanıyor!

2022 yılı içerisinde kripto para kesiminde önemli düşüşler yaşandı. Her ne kadar düşüşlerin hepsi enflasyon ve faiz artışları olmasa da çoklukla düşüşlere bu iki durum neden oldu.

Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) enflasyon oranlarını düşürmek için vermiş olduğu gayret, ABD dolar endeksinde yükselişe neden olurken, dolar endeksli yatırım araçlarında önemli düşüşleri beraberinde getirdi. Bugün Türkiye saati itibariyle 16:30’da enflasyon dataları açıklanacak. Pek çok FED yetkilisi yeni faiz kararını enflasyon dataları doğrultusunda alacağını lisana getirdi. ABD enflasyon datalarının ne olacağı istikametindeki beklentiler yüzde 6.5 olarak belirlendi. Yıl içerisinde artarak devam eden enflasyon bilgileri son beş aydır peş peşe düşmeye devam etti. Bu nedenle saatler sonra açıklanacak enflasyon verisinde önemli oranda bir düşüş yaşanması bekleniyor.

Bitcoin’de son günlerde yaşanan yükselişlerin enflasyon oranlarının düşme ihtimalinin yüksek olmasından kaynaklandığı iddia ediliyor. Enflasyon oranlarının beklentinin üzerinde gelmesi durumu bilakis çevirerek önemli düşüşler yaşanabilir. Enflasyon verisinin düşük gelmesiyle yükselişi getirmesi beklenirken, bilgilerin beklentinin üzerinde gelmesi ise BTC’de tekrar 15.500 dolarlık bir taban düzeyinin görülmesini beraberinde getirebilir. Bugün enflasyon datalarının yanı sıra FED yetkililerinin konuşması da takip edilmesi gereken kıymetli başlıklar ortasındadır. Ağır bir gün geçirmesi beklenen Bitcoin ve altcoinlerin gün içerisinde volatil hareket etmesi bekleniyor. Yazının hazırlandığı dakikalarda BTC, 18.160 dolar düzeyinde hareket ediyor.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu