Bilim İnsanlarından Meraklandıran Merkür Keşfi

Bilim insanları, uzay ve galaksimiz üzerinde çalışmalarına sürat kesmeden devam ediyorlar. Bugüne kadar yapılan çalışmaların sonucunda Merkür'ün döndükçe yörüngesinin kaydığını, bu kaymanın sonucunda da erimiş bir çekirdeğinin olduğu keşfedilmişti. Yaşanan son gelişmelere nazaran ise Merkür'ün erimiş çekirdeğinin altında katı bir ana çekirdeği daha bulunuyor.

2015 yılında çalışmaları tamamlanan MESSENGER (Mercury Surface, Space Environment, Geochemistry and Ranging) isimli bilimsel çalışma sonucunda Merkür'ün katı çekirdeğinin de olduğu keşfedildi. Bilim insanları yaptıkları çalışmaların sonucunda Merkür'ü 'top mermisi' olarak tanımlamaya başladılar zira Merkür gezegeninin hacminin büyük bir kısmını çekirdek katmanı oluşturuyordu. MESSENGER çalışması kapsamında datalar üzerinde çalışmalar ise devam ediyor.

Yörünge mekaniği, jeofizik, jeokimya ve yerçekimi üzere alanlarda çalışmalarını sürdüren bilim insanları, elde ettikleri sonuçlardan ziyadesiyle mutlular. Zira Merkür gezegeninin çekirdeğinin soğuma suratı Dünya'ya nazaran daha süratli ve bu da Dünya'nın ileride nasıl bir hal alacağını anlamalarına yardımcı oluyor.

Başa dön tuşu