Bilim İnsanları, Yapay Yerçekimi Üzerine Çalışmaya Başladı

Bugüne kadar uzaktan yakından bilim kurgu ve uzayla alakası olan neredeyse her yerde yapay yerçekimi kavramını duyduk. Gerçekte ise yerçekimi tesirini yapay olarak oluşturmak hiç da kolay değil. Neyse ki Colorado Boulder Üniversitesi’nden araştırmacılar, geliştirdikleri teknoloji ile yapay yerçekimini deneyimleme ve test etme imkanı buluyorlar.

Yer çekiminden uzun mühlet uzakta kalmak, kaslarda ve kemiklerde erime yaşanmasına sebep oluyor. Bu sorunun çözülmesi, uzun vadeli uzay seyahatleri için büyük ehemmiyet taşıyor. Tahlil yollarından biri de yapay yerçekimi oluşturmak. 

Şu anda yapay yerçekimi oluşturmanın formüllerinin en popüleri, insanları dev bir santrifüjün etrafında döndürmek. Süratle daireler çizmek natürel ki herkesin midesini kaldırıyor. Kaldı ki insanları aylarca döndürmek de çok mantıklı değil. 

Hızla döndüğümüz/döndürüldüğümüz vakit midemizin bulanması ve başımızın dönmesi çok olağandır. Kulağımızda bulunan salyangoz isimli organelin içinde bulunan sıvı, insanların istikrarını sağlar. Bu sıvının çalkalanması ya da savrulması nedeniyle istikrarımızı bulmakta zorlanırız. Ortaya düşme hissi ve mide bulanması çıkar. 

Araştırma grubu, gönüllüleri evvel çok yavaş süratte, dakikada yalnızca bir çeşit dönecek formda santrifüjde döndürdü. Daha sonra yavaş yavaş hızlanmaya başladılar. Son olarak, iştirakçilerin rahatsız olmadıkları sürat olan 17 tur/dakikaya çıktılar. 

Üniversitede doktora öğrencisi olan Katherine Bretl, çalışmalarının maksadının insanları yapay yerçekiminin o kadar da çılgınca bir şey olmadığına inandırmak olduğunu söylüyor. 

İnsan Eksantrik Rotasyon Aygıtı (HERD) ismi verilen aygıtın çalışmasını bir de görüntüye çeken takım, herkesin bu sisteme ahenk sağlayabileceğini söylüyor. 

Araştırma, Vestibular Research mecmuasında yayımlandı. Bu çalışma ile uzay seyahatinin olumsuz tesirleri azaltılacak, uzay seyahatleri daha kolay hale gelecek. Aygıtın nasıl çalıştığını aşağıdaki görüntüde görebilirsiniz.

Başa dön tuşu