Bilim İnsanları, Uzaydan Gelen Organik Madde Buldular

Bilim insanları, Güney Afrika bulunan Makhonjwa Dağları'ndaki 3,3 milyar yıllık kayalarda, dünya dışı organik hususun bulunduğunu düşünüyor. Bu, uzaydan gelen organik unsurların bir gök taşı ile gezegenimize ulaştığı ve Dünya üzerindeki hayatın gelişiminin yapı taşlarını oluşturduğu teorisine takviye veriyor.

Jeologlar, büyük bir antik volkanik kaya yatağı bulunan Makhonjwa Dağları'nın Josefdal Chert isminde bir bölgesini araştırdı. Araştırmacılar, karbon dolgulu katmanlar halinde ve yüzeyin altında oluşan kayadan örnek topladı. Örnekler üzerinde yaptıkları tahlil ile organik unsurun kökenini bulmak için elektronların dönüşlerini incelediler. Karbon içeren meteorlarda görülenlerle misal sinyaller gösteren bulgular, birtakım materyallerin Dünya dışından geldiğine işaret ediyor.

Dünyaya organik karbon molekülleri taşıyan büyük yahut küçük meteorlar sayesinde, öbür yerlerde ortaya çıkan gereçlerin bulunması bekleniyor. Fakat organiklerin gömülü olduğu tortunun vakitle değişmesi ve organik unsurun fosilleşmesi nedeniyle bu eski organik unsurun kökenini bulmak, bilim insanları için zorluk teşkil ediyor.

“Birçok araştırmacı, Dünya üzerindeki Dünya dışı girdilerin, erken ömrün durumu için (yaklaşık 3,5 ila 3,8 milyar yıl) bol ölçüde organik öncü kaynak sağladığına inanıyor” diyen Paris Kimya Araştırma Enstitüsü'nden Didier Gourier, geçen yılki çalışmaların bir açıklamasında şöyle söylüyor:

“Şu ana kadar bu türlü bir dünya dışı organik hususun direkt ispatı bulunmuyordu. Zira ilkel denizlerin katılaşmış tortularına gömülü olan organik husus; sıcaklık, basınç, vakit üzere değişkenler nedeniyle fosilleşmiş karbonlu bir hususun ortaya çıkmasına neden olan değerli değişiklikler geçiriyor. Sonuç olarak, çok eski tortul kayaçlarda karbonlu unsurun tespit edilmesi kolay olmasına karşın, hususun kökenini belirlemek çok daha sıkıntı.”

Başa dön tuşu