Bakan Selçuk: “Yapay Zeka Eğitiminde Dünya Lideri Olacağız”

Son yıllarda gelişmiş ülkelerin üzerine düştüğü noktaların başında gelen yapay zekalar, ülkemizde de daha sık gündem olmaya başladı. Bu noktada kıymetli açıklamalarda bulunan Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, önümüzdeki 20 yıl içerisinde yapay zeka konusunda çalışmalar gerçekleştirerek bu alanda dünya başkanı olacağımızı söyledi.

Yapay zeka stratejisi için çalışmalara devam ettiklerini belirten Selçuk, “Yapay zeka stratejimizde son kademeye gelindi. Yakında kamuoyu ile paylaşacağız. Konusunda uzman isimler hazırlıyor. Zati elimizde değerli birikim oluştu. Taslak metni tartışmaya açacağız. Her türlü katkıya açığız. 2020-2040: Önümüzdeki 20 yılı düşünüyoruz. Yapay zeka eğitiminde dünya başkanı olacağız. Yapay zeka ile yapay zeka çağı için insan odaklı kuşaklar yetiştireceğiz. Teknoloji şirketleriyle işbirliği yapacağız. Eser ve süreç odaklı olacağız. Teknoparklarda MEB ofisler açacak, AR-GE yapacağız. Girişimcilik ve inovasyon ekosistemiyle ilişkimizi kuvvetlendirmemiz lazım. Onların mentörlüğüne kimi vakitlerde gereksinimimiz olacak. Teknoparklardaki araştırma ofislerimizde öğretmenlerimiz çalışacak. MEB'in daha fazla dışarı açılma vakti geldi. Teknoloji, girişimcilik ve inovasyon ekosistemiyle daha fazla alışverişte bulunmalıyız” dedi.

Günümüzde doğan çocukları 2040 sonrası dünyaya hazırlamak için çabaladıklarını belirten Selçuk, “2023 vizyonu yalnızca bir tarih değildir. 2023; 2053, 2071’e açılan kapı formunda okunmalıdır” diyerek, Türkiye’nin gelecek planlarında her vakit yapay zekanın olduğunu belirtti.

Günümüzde gerçek gücün belirleyicisi olan ülkeler, bunu yalnızca ekonomik ve askeri gücüyle değil, bilgi ve bu bilgileri sürece güçleri ile yapıyorlar. Son periyotta ortaya çıkan Facebook, Google üzere firmaların yarattığı krizler de bunun büyük bir göstergesi olarak kabul ediliyor. Bu noktada 50’ye yakın ülkenin yapay zeka stratejilerini incelediklerini belirten MEB Lideri Ziya Selçuk, “Yapay zeka ülkeler için yeni bir rekabet alanı haline gelmiştir. Devletler ve stratejik kurumları teker teker stratejilerini açıklamaktadır. Biz her birisini takip ediyoruz. Yalnızca eğitimle ilgili değil genel stratejilerine de vakıfız. Bu bahiste kıymetli bir birikimimiz var. 50'ye yakın ülkenin stratejilerini inceledik. MEB, dünyada halihazırda Çin ve Avustralya haricinde yapay zekayı eğitim ve öğrenme başlığı altında strateji haline getirecek üçüncü Bakanlık olacaktır. Öbür ülkelerde de kimi bakanlıkların çalışmaları olduğunu bilmekteyiz. Ülkemizin Yapay Zeka Stratejisi hazırlık etabında. Biz de eğitimle ilgili alanda tamamlayıcı ve detaylandırıcı olacağız. Gerek kamuda gerekse özel ve sivil toplum dalında birinci kurumsal strateji olma özelliğine sahiptir” dedi.

Yapay zekanın şu anda bile hayatımıza ne derece tesir ettiği düşünülürse, ülkemizin de en yakın müddette gerek akademik gerekse de AR-GE çalışmaları olarak bu noktalara yatırım yapması gerekiyor.

Başa dön tuşu