Astronomların SpaceX Uydularına Tepkisi: Bir Bunlar Eksikti

SpaceX, dünyanın dört bir yanına internet götürmek hedefiyle gökyüzünü uydularla doldurmaya karar verdi. Uyduların bir kısmı çoktan atmosfere gönderildi. Hollandalı astronomlar da bilim kurgu sinemalarından fırlamış üzere gözüken, uyduların peş peşe dizildiği bir anı fotoğraflamayı başardı.

Bu manzara, aslında astronomlar için yeni bir sorunun işareti. SpaceX’in emeli atmosfere 12 bin uydu bırakmak. Bu da önemli manada “görüş açımızın kapanması” ve kozmosu keşfetme konusunda önümüze yeni bir mahzur çıkması demek.

SpaceX’in uyduları, ortam kuralları müsaitse ve gözünüz bozuk değilse çıplak gözle görülebiliyor. Bu da bilim insanları için yeni sıkıntılar demek. Hali hazırda araçlarla ve araçlardan kalan atıklarla dolu olan atmosferde araştırmacılar epey zorlanıyor.

Alabama Üniversitesi’nden Bill Keel, yakın gelecekte insanların gece gökyüzüne baktıklarında yıldızlardan çok uydu göreceklerini söylüyor. Uyduların parlaklıkları şu anda azaldı, çünkü uydular stabil hale geldi ve 550 kilometre irtifadaki amaç noktalarına yükseldiler. Tekrar de gözümüzün görmüyor olması, orada oldukları ve ışık saçtıkları gerçeğini değiştirmiyor. Bu da zayıf olan derin uzay ışıklarının engellenmesi ya da seçilemeyecek halde uydu ışıkları ortasında kaybolması manasına geliyor.

Şu anda atmosferde binlerce adet araç bulunuyor. Bu sayıya SpaceX’in tek başına 12 bin daha eklemesi demek, çok daha büyük bir sorun demek. Ufka baktığımız her an orada yüzlerce uyduyu görmemiz manasına geliyor. Uydulara da “şuradan geçmeyin üç saat, Andromeda’da bir gezegene bakacağım” demek üzere bir ihtimal yok.

Elon Musk, uyduların yansıtıcılığını azaltmak için çalışmalar yapılacağını lakin uyduların zati astronomik çalışmalara tesir etmeyeceğini söylüyor. Musk, ayrıyeten nasılsa teleskopları uzaya götürmemiz gerektiğini belirtiyor. Kağıt üzerinde gerçek bir tespit olsa da uzaya teleskop yollamak sıkıntı, karmaşık ve kıymetli bir süreç, her ülkenin ya da her araştırma kurumunun yapabileceği bir şey değil.

Sorun yalnızca optik müşahedeleri değil, radyo astroloji çalışmalarını da etkileyecek üzere görünüyor. Bilim insanları şirketleri bu hususta gereğince niyetli olmamakla suçluyor.

Başa dön tuşu