ASAT Uydusu’nun Enkazı Hala Yok Olmadı

Hindistan’daki yetkililer, 27 Mart’ta bir uydunun vazifesine son vermek için füze kullanmışlar ve bu uydudan geri kalanların 45 gün içerisinde çürüyeceğini belirtmişleri ancak işler pek de beklenildiği üzere gitmedi.

“Indian ASAT enkazının vakit ve yüksekliğe nazaran güncellenmiş haritası. Yörüngede hâlâ 41 enkaz nesnesi bulunuyor.”

Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi’nden gökbilimciler, vadedilen tarihten altı hafta sonra dahi 41 enkaz nesnesinin Dünya yörüngesinde bulunduğunu belirttiler. The Independent’ta yer alan habere göre kalan parçaların Dünya’nın atmosferinde yanması için en az bir yıl daha gerekiyor.

İşleri daha da makûs duruma sokan şey ise enkazdan kalan 41 modülün 24'ünün Uluslararası Uzay İstasyonu’nun irtifasına ulaşmış olması ki bu durum orada bulunan astronotlar için kabul edilemez bir tehlike yaratıyor. Hindistan’ın Dışişleri Bakanı, resmi sitesinde yazdığı yazıda “Test, uzay enkazı kalmaması için alçak atmosferde gerçekleştirildi. Oluşan enkaz, her neyse çürüyecek ve haftalar içerisinde Dünya’ya düşecek” tabirlerini kullandı.

Hindistan Başbakanı, gerçekleştirilen bu testin Hindistan’ı büyük uzay güçlerinden bir adedini yaptığını söylemişti lakin NASA lideri Jim Bridenstine, objelerin Milletlerarası Uzay İstasyonu irtifasına ulaşmasının fecî bir durum olduğunu söz etti.

Başa dön tuşu