Araştırmacılar, Plastikten Jet Yakıtı Üretmenin Yolunu Buldu

Plastik atıkları epeyce önemli bir sorun durumuna geldi. Bilim insanları bu sorunun tahlili için mesai harcıyor. Bu noktada değerli bir araştırma da ABD’deki araştırmacılardan geldi.

Washington State Üniversitesi’nden bilim insanları, plastik atıklarını jet yakıtı olarak kullanmanın bir yolunu buldu. Applied Energy isimli mecmuada yayımlanan makaleye nazaran, üniversiteden Hanwu Lei ve çalışma arkadaşları, yüksek sıcaklıkta faal karbon ile birlikte erittikleri plastik atıkların jet yakıtı üretiminde kullanmanın bir yolunu buldu.

Lei, atık plastiklerin dünya çapında önemli bir sorun olduğunu belirterek, bu sistemin plastiklerin geri kazanımında görece daha kolay ve epey uygun bir yol olduğunu söylüyor.

Lei ve arkadaşları, düşük yoğunluklu poletilen ve plastik eser atıklarını kullandı. Su şişeleri, süt şişeleri, plastik poşetler üzere atıklar, bir tüpün içerisindeki faal karbonun üzerine yerleştirildi. Plasitği eritmenin sıkıntı olduğunu söyleyen araştırmacı, kimyasal bağların bozulması için katalizör gerektiğini söyledi.

Karbon katalizör işini tamamladıktan sonra karışımdan ayrıştırılıyor ve geriye kalan plastik işlenmeye devam ediyor. Katalizör, tekrar tekrar kullanılabiliyor.

Çevre Müdafaa Ajansı’nın datalarına nazaran ABD’nin çöplüklerinde, 2015 yılında 26 milyon ton plastik bulunuyordu. Çin, ABD’den geri dönüşüm için plastik kabul etmeyi bıraktığından bu yana bu sayı daha da artıyor. Okyanuslar da biriken çok sayıda plastik atık nedeniyle tehlike altında.

Lei, araştırmada kullanılan sistemin kısa müddette büyük ölçekli olarak uygulanabileceğini söyledi. Ayrıyeten süreç sonunda, jet yakıtı elde etmek için son eserin ayrıştırılması geraktiğini söyleyen araştırmacı, bu süreç yapılmaması durumunda elde sırf dizel yakıt kalacağını belirtti.

Başa dön tuşu