Apollo 11 Görevine Ait İlk Kez Göreceğiniz Fotoğraflar

Neil Armstrong, Buzz Aldrin ve Michael Collins, Temmuz 1969’da, tarihin en başarılı uzay vazifesini gerçekleştirdiler. Bu yıl o tarihi muvaffakiyetin üzerinden tam olarak yarım asır geçti. NASA, Apollo 11 vazifesinden bu yana bazı bilgileri de kendisine sakladı. NASA’nın Apollo 11 vazifesine ilişkin arşivleri sistemli olarak yayınlayan Kipp Teague, geçtiğimiz yıl kimi imgeleri tekrar yayınlamıştı.

Görüntülerin büyük çoğunluğunda profesyonel bir fotoğrafçının izlerini göremiyorsunuz. Zira Ay yüzeyinde yürütülen vazife sırasında, üç astronot dışında fotoğraf çekecek kimse yoktu. Haliyle manzaraların büyük kısmı amatörlük içeriyordu. Daha falza uzatmadan yeni yayınlanan o imgelere geçelim.

16 Temmuz 1969'da Apollo 11, kendisini uzaya fırlatan Saturn V roketinden ayrıldı. O sırada Pasifik'teki Bernice kasırgasını var:

Neil Armstrong, Ay'ın üzerinde yürüyen birinci insan olarak tarihe geçmeden çabucak evvel, aracın içerisinde:

Buzz Aldrin, güneş gözlüklerini kol cebine yerleştirirken:

Komuta modülünden yüzeye inmek için ayrılan Ay modülü:

Ay modülünden Ay ve Dünya:

Yüzeye inen Ay modülü:

Yukarıdaki fotoğrafları çeken komuta modülü pilotu Michael Colins. Oraya kadar gidip yüzeye inmedi. Vazifesi komuta modülünde beklemekti:

Komuta modülünden 322 bin kilometre uzaklıktaki Dünya:

Ay yüzeyindeki tarihi adımlardan birisi:

ABD ve Sovyetler Birliği ortasındaki uzay yarışı “sona erdiren” Ay'daki ABD bayrağı:

Buzz Aldrin, Ay'a ayak basan ikinci insan unvanına kavuşmadan hemen önce. Fotoğrafı birinci inen insanın ta kendisi Armstrong çekiyor:

Buzz Aldrin, sismik deneyler yapmak ve örnekleri toplamak için ayin yüzeyinde bilimsel ekipmanları taşıyor:

Aldrin, Ay üzerinde deneyler yapmak için ekipmanları kuruyor:

Armstrong'un tanımıyla “çok ince taneli ve neredeyse toz gibi” olan Ay yüzeyindeki toprak:

Ay modülünün ayaklarından birisi. Armstrong ve Aldrin, Ay yüzeyinde 21 saat geçirdiler. Gördüğünüz beyaz çuval ise Ay yüzeyinde bıraktıkları atıklar:

Üzerinde “Dünya gezegeninden gelen birinci insanlar olarak Ay'a, Temmuz 1969'da ayak bastık.” yazılı olan, astronotlar ve devrin lideri ABD Lideri Richard Nixon tarafından imzalanmış plaka:​

Son olarak Neil Armstrong, Buzz Aldrin ve Michael Collins Türkiye'de. Atatürk'ü şahsen ziyaret ettikleri Anıtkabir'de, 30 Ekim 1969:

Başa dön tuşu