Antarktika’nın Gizemli Buz Delikleri Sonunda Anlam Kazandı

Antarktika’nın kışları uzun, rüzgarlı, karanlık ve genelde de deniz buzunda gizemli delikler oluşacak biçimde geçer. Polinya ismi verilen bu garip delikler, kutuplarda yapılan okyanus bilimleri çalışmalarının odaklandığı alanlardan bir adedidir.

1970’li yıllardan bu yana varlıkları bilinen bu yapılar, Washington Üniversitesi Okyanusbilim Okulu’nda doktora öğrencisi olan Ethan Campbell’in de araştırma konusu oldu. Campbell, araştırmasında bu yapıların nasıl ortaya çıktığını ve kutupları saran okyanus ekosisteminde nereye oturduğunu açıkladı.

Antarktika’da bu krater gibisi yapılar, hayvanlar için bir dinlenme noktası fonksiyonu görüyor. Buzun altında yüzen foklar üzere canlılar, polinyaları kullanarak hava alabiliyor ve dinlenme talihi elde ediyorlar. Campbell’e nazaran ise polinyaların bütün fonksiyonu bu kadar değil. Bu yapılar genelde sıcak oluyor, deniz buzunun erimesine ve karbon dioksitin atmosfere karışmasına neden oluyorlar. Bu nedenle de global ısınmadaki rollerinin düzgünce açıklanması gerekiyor.

Araştırmacılar, polinyalar hakkındaki bilgilerini üç farklı kaynaktan elde ediyorlar: uydu manzaraları, foklara takılmış olan sensörler ve denizde savrulan, yüzen robotlar.

Robotlar bu araştırmanın hayli kıymetli bir kesimi. Bunun sebebi ise onları yönlendirebiliyor ve kendi gidemediğimiz yere gönderebiliyor olmamız. Polinyalar kışın ortaya çıkıyor fakat o periyotta biz, buzul kıtaya gidemiyoruz. Foklar da başlarına nazaran hareket ediyorlar. Robotları ise istediğimiz bölgelerde, istediğimiz sonucu gerçekleştirecek kadar çok kullanabiliyoruz.

Polinya yapılarının oluşmasında ise temel olarak okyanustaki iki kıymetli akıntı katmanı rol oynuyor. Üstte yer alan sıcak katman ile altta yer alan soğuk katman ortasındaki etkileşimde, buz katmanında değişimler ortaya çıkıyor. Olağanda yavaş gerçekleşen derin katman değişimleri, bu yapılarda epey hızlanıyor.

Campbell ve takımı hala büyük polinyaların oluşum mühletlerin ortasındaki periyodik farkı ya da neden büyük polinyalar yerine küçük yapılar oluştuğunu açıklamak için çeşitli çalışmalar yapıyorlar. Polinyaları neyin oluşturduğunu anlayabilirsek, bir sonrakinin ne vakit oluşacağını da kestirme bahtımız olacaktır.

Başa dön tuşu