Android R İçin Kayan Ekran Görüntüsü Gelecek

Saf Android sürümü, genelde birçok Android kullanıcısının en çok tercih ettiği işletim sistemlerinin başında geliyor. İçerisinde gereksiz marka uygulamalarının olmaması ve kısıtlanmış özellikler bulunmaması da bu tercihin en değerli sebeplerinden. Diğer bir deyişle sahiden yarar sağlayabilecek kimi özelliklerin işletim sisteminde yer alıyor.

Bazı markalar kendi Android sürümlerine ek olarak hoş ve yararlı özellikler ekliyor. Bu özellikler, Android’in kendi içerisine yıllar sonra gelebilecek özellikler de olabiliyor. Örnek verecek olursak, çoklu pencere ve çoklu misyon sistemi 2013 yılında Samsung Galaxy Note 3 ile tanıtılmıştı. Galaxy Note 3 Android 4.3 Jelly Bean sürümü ile çalışıyordu. Bu özellik fakat 2016’da Android 7 Nougat ile saf sürüme gelebildi.

Android 4.3 Çoklu Pencere

Bundan sonra planlanan özellik ise, kaydırılabilir ekran imgesi. Android Mühendisliğinden sorumlu Lider Yardımcısı Dave Burke, attığı bir tweet ile, Android R için bu özelliğin olacağına kelam verdiğini söyledi fakat unutmayalım ki Android Q bile şimdi piyasaya sürülmedi. Android R'den evvel gelecek olan Android Q'nun bu sonbaharda çıkması planlanıyor.

“Android  R planlarına kaydırılabilir ekran imajlarını ekledik. Yayımlamadan evvel eklemeyi umuyoruz. O halde yapın @dsandler :)”

Başa dön tuşu