ABD, Askeri Uzay İstasyonu İnşa Etmek İstiyor

Pentagon’un Savunma Yenileme Ünitesi (DIU – Defense Innavation Unit); insansız, deney yapabilen ve gelecekte beşerli vazifeler için geliştirilebilecek bir uzay istasyonu için talepte bulundu.

İstenilen uzay istasyonu; küçük olmalı, içi en az 1 metre küp genişliğinde olmalı, en az 80 kilogram taşıyabilmeli ve aygıtta daima güç olmalı. Ayrıyeten uzay aracının iç basıncı 0-1 atmosfer olmalı. Ek olarak uzay aracı, yörüngeye yerleştikten sonra kendi başına hareket edebilmeli ve süratli bir biçimde yapılabilmeli. ABD Savunma Bakanlığı, aracı yapacak bir şirketle anlaştıktan sonra uzay istasyonunun iki yılda hazır olmasını istiyor.

Savunma Bakanlığı ayrıyeten istasyonun; modüler olmasını, robotik bir kolunun olmasını, insanları taşıyabilmesini ve radyasyona karşı güçlü olmasını istediğini de söylüyor.

Görünüşe nazaran aygıt, ordunun deneyler yahut keşif üzere birçok hedef için kullanabileceği bir platform olacak. Uzaya yollanması planlanan birinci aygıt insansız olacak üzere duruyorken ABD Ordusu, uzay istasyonunun gelecekte insan hayatını desteklemesini istiyor.

ABD Savunma Bakanlığı, şu anda bu proje için kurumlardan ve bireylerden fikir topluyor, yani çabucak uzaya bir istasyonu kurmak istemiyor. DIU’ın Uzay Misyonları lideri Albay Steve Butow, the Breaking Defense’e yolladığı bir e-postada Savunma Bakanlığı’nın şu anlık yalnızca “istenilenleri karşılayabilecek aygıtlar için fikir topladığını” söylüyor ve Savunma Bakanlığı’nın uzay aracı hakkında “neden sorusunu değil de nasıl sorusunu” sorduğunun altını çiziyor.

ABD Savunma Bakanlığı, şu anda yalnızca fikir alışverişinde bulunsa da uzaya askeri bir istasyon kurma fikri ABD Ordusu için külliyen yeni bir şey değil. ABD, 1960’larda Beşerli Uzay Laboratuvarı’nı (MOL) vazifesini açıklamıştı fakat keşif misyonlarında kullanılacak olan aracın imali durduruldu ve vazife iptal edildi, zira insanları uzaya taşımak çok değerliydi. ABD, beşerli araçlar yerine keşif misyonlarına daha ucuz ve inançlı bir alternatif olan uyduları kullanmaya başladı. Tıpkı formda Sovyetler Birliği de mürettebatlı uzay misyonlarında bulundu. Ancak 1970’lerde Salyut 2, 3, 5’i uzaya fırlatan Sovyetler Birliği de bu misyonlardan sonra uyduları kullanmaya başladı.

Dış Uzay Antlaşması, nükleer silahların yörüngede bulundurulmasını ve öteki gezegenlere askeri üs kurulmasını yasaklıyor lakin yörüngeye askeri bir istasyon yerleştirmek, antlaşmanın yasakları ortasında değil.

Başa dön tuşu