47 Yıl Önce Ay’a Giden Apollo Astronotunun İlginç Anısı

20 Temmuz'da Ay’a birinci gruplu inişin 50. yıl dönümü kutlanacak. Bu değerli gün yaklaştıkça Apollo astronotları, NASA’nın tarihi muvaffakiyetini kutlamak ve onu anlatmak için dünya tipine çıktılar. Apollo 16’da Ay’a iniş vazifesini gerçekleştiren Charlie Duke, New York’taki Cradle of Aviation Müzesi’nde Bussines Insider’a hayatının en fecî anını anlattı.

Ay’da yürüyen en genç insan olan Duke, “1972 yılıydı ve o yıl, Münih’te Olimpiyatlar düzenlenecekti. Bu nedenle biz de ‘Ay Olimpiyatları’ yapacaktık” dedi lakin Duke, uzayda yapacağı hareketlerden birini daha evvel hiç yapmamıştı. Bu, onun düşmesine neden oldu. Duke, düşüşün neredeyse uzay kıyafetinin ömür dayanak ünitelerini kırdığını söyledi.

Duke’un neredeyse hayatına mal olan yüksek atlaması:

Business Insider’la yapmış olduğu röportajda Duke, neredeyse hayatına mal olan kıssayı şöyle anlatıyor: “Ben ve kumandanım, Ay yürüyüşümüzün son dakikalarını Dünya’daki atletizm rekorlarını kırmak için kullanmak istedik. Birinci olarak yüksek atlamayı denedik. Ben, 1 metreden daha fazla atlayabildim fakat havada istikrarımı kaybettim, bu nedenle sırt üstü düşmek üzereydim.”

Astronotların giymiş olduğu kıyafetler, Dünya’da yaklaşık olarak 130 kilogramlık tesire karşılık geliyordu lakin Ay’ın yerçekiminin Dünya’nınkine kıyasla çok daha az olmasından ötürü kıyafetler Ay’da yaklaşık olarak 20 kilogramlık etki yaratıyordu. Yeniden de bu yükün çok büyük bir kısmını giysinin sırt kısmı oluşturuyordu zira sırt kısmında astronotun hayatta kalmasını sağlayan teçhizatlar vardı.

“Kıyafetimin sırt kısmı nerdeyse benim kadar ağırdı. Bu nedenle sırt üstü düşmeye başladım. Orası fiber camdan yapılmıştı ve şayet kırılsaydı ölmüştüm” diyerek kıssasına devam ediyor.

Duke, “Kalbim epeyce süratli atıyordu. Kumandanım John Young, yanıma geldi ve bana baktı. Sonra da ‘Bu çok akla yatkın değildi Charlie’ dedi. Bense ‘Bana yardım et dedim’ ve ondan sonra uzun bir mühlet sessiz kaldım. Pompaların çalıştığını duyabiliyordum ve kendime ‘Galiba bir ıstırap yok’ dedim fakat güzel bir ders öğrendim. Asla uzayda daha evvel yapmadığın bir şeye yapma” diyerek kıssasını noktalıyor.

Gelecek Ay ve Mars misyonları için NASA ve aerodinamik şirketleri; daha hafif, istikrarlı ve daha esnek uzay giysileri tasarlıyor. Böylece, kaza risklerini azaltmayı amaçlıyorlar.

Başa dön tuşu