27 ülke, 2022’de internet kısıtlamasına gitti

İnternet kullanımına yönelik 2022 yılında 27 ülkenin internet kısıtlamasına gittiği açıklandı. İşte yapılan araştırmadaki dikkat çeken sonuçlar.

B2Press tarafından yapılan yeni araştırmada, internet kullanımlarına yönelik 2022 dataları değerlendirildi. Değerlendirmede en çok dikkat çeken ayrıntılardan birisi internet kısıtlamasına daha fazla ülkenin katılması oldu. Çünkü ortalarında Türkiye’nin de yer aldığı 27 ülke, internet kısıtlamasına gitti. Üstelik pek çok ülke bu kısıtlamalar için farklı düzenlemeler gerçekleştirdi.

İnternet kullanıcı sayısı 5 milyara ulaştı

Statista’nın son araştırmasına nazaran internet kullanıcı sayısı 5 milyarı aştı. 2022 itibariyle yüksek bir kullanıcı sayısının yer alması, toplumsal ağlarındaki aktifliğin de artmasını sağlıyor. Fakat kullanıcılar her ne kadar toplumsal medyalara ilgi duysa da toplumsal medya içeriklerinden etkilenebiliyor. Bu bahiste yapılan araştırmada kullanıcıların yüzde 89’u toplumsal medyanın ruh sıhhatleri için yeterli olmadığını, yüzde 85’i ise toplumsal ağların vücutları hakkında olumsuz hisler hissettirdiğini söylüyor.

Kısıtlamalarda tepe Kuzey Kore ve Çin

İnternet ve toplumsal medya kısıtlamalarında liste başında Kuzey Kore ve Çin yer alıyor. 10 puan üzerinden ölçülen kısıtlamalarda her iki ülke de 10 puan almış durumda. Bu ülkeleri ise 9 ile 10 ortasında puan alan ülkeler takip ediyor. Bu ülkeler ortasında Türkiye de var. Türkiye dışında ise İran, Myanmar, Türkmenistan ve Birleşik Arap Emirlikleri listeye giriyor.

Avrupa’da durum ne?

Sık sık Avrupa ülkeleri ile karşılaştırılan kısıtlamaların Avrupa ayağında da misal bir tablo var. Avrupa’da 18 ülkede torrent paylaşım siteleri kısıtlanırken 12 ülkede toplumsal medyada siyaset içerikleri yasaklanıyor. Lakin Avrupa’da büsbütün toplumsal medyanın yasaklanması ya da engellenmesi üzere bir durum bulunmuyor. Bu hususta istisna ülkeler ise Rusya, İspanya ve Ukrayna.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu